fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport morski

Finowie strajkują, promy zostają w portach

AdobeStock
W poniedziałek szereg związków zawodowych z Półwyspu Skandynawskiego przyłączy się do strajkujących pocztowców z Finlandii. Z portów Finlandii, Szwecji, Estonii nie wypłyną promy pasażerskie.

Związek Marynarzy Finlandii zapowiedział, że w poniedziałek promy pasażerskie nie wypłyną, jeżeli do tego czasu nie zostanie osiągnięte porozumienie w sporze między pracownikami poczty a pracodawcą, informuje fiński portal Yle.

Oznacza to, że w różnych portach Skandynawii może pozostać pięć promów linii Viking Line - Amorella i Grace znajdujących się w fińskim Turku i Sztokholmie, a także Mariella i Gabriella, kursujących między Helsinkami a Sztokholmem oraz Rosella w porcie Maarianhamina na Wyspach Alandzkich.

Skutki strajku odczują też pasażerowie estońskich promów Baltic Princess i Silja Serenade lini Tallink Silija, kursujących miedzy Tallinem a Helsinkami. W stolicy Finlandii pozostanie też prom MS Finlandia firmy Eckero Line.

W ocenie Viking Line strajk wpłynie na plany tysięcy pasażerów i spowoduje duże straty w firmach promowych. Ponieważ większość promów Viking Line pływa pod banderą fińską, to ta firm poniesie największe szkody.

- Wciąż liczymy na kompromis. Jeżeli w niedzielę okaże się, że strajk jednak będzie, to powiadomimy pasażerów poprzez media i maile. Będą mogli wybrać inny dzień podróży, albo zwrócimy pieniądze - zapewnił rzecznik Viking Line.

Pracownicy państwowej poczty Finlandii strajkują od 11 listopada. Konflikt wywołały plany kierownictwa objęcia części pracowników nowym układem zbiorowym. Oznaczałoby to obniżenie ich zarobków o co najmniej 10 proc.

Aby strajk nie sparaliżował pracy fińskiej poczty, kierownictwo zatrudniło nowych pracowników na czas określony. To z kolei wywołało niezadowolenie minister ds samorządów i zarządzania. Sipa Paatero zażądała, by poczta zrezygnowała z nowych pracowników. Według minister państwowe przedsiębiorstwa nie mogą, w żadnej sytuacji, korzystać z łamistrajków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA