fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

UKE: unieważnianie aukcji 5G rozpoczęte

Bloomberg
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie ws. unieważnienia aukcji częstotliwości 3,6 GHz, czyli tzw. aukcji 5G.

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował dziś, że prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie ws. unieważnienia aukcji częstotliwości 3,4-3,8 GHz (3,6 GHz), ogłoszonej 6 marca br. To reakcja prezesa UKE na nowe przepisy obowiązujące w kraju od soboty.

Ze względu na formułę unieważnienia to ile zajmie zależeć będzie od stron postępowania, czyli w tym wypadku od operatorów, którzy złożyli wstępne oferty.

Czytaj także: W Senacie gorąco wokół 5G. Prezes UKE zachowa stanowisko?

15 maja podpisał ją prezydenta Andrzej Duda, a 16 maja w życie weszła tzw. Tarcza 3.0, czyli kolejna ustawa antykryzysowa mająca mitygować skutki epidemii COVID-19 ( ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ).

Zgodnie z zapisami ustawy, zmieniły się zapisy Prawa telekomunikacyjnego. Jeden z nowych mówi, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej „niezwłocznie" unieważnia aukcję częstotliwości jeśli w treści rezerwacji przyznawanych beneficjentom aukcji nie przewidziano odpowiednich zapisów o bezpieczeństwie sieci.

W art. 118d Pt dodano ustęp 1a., który mówi, że „Prezes UKE unieważnia z urzędu przetarg, aukcję albo konkurs w przypadku, gdy projekt rozstrzygnięcia decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości opublikowany wraz z ogłoszeniem o przetargu, aukcji albo konkursie i dokumentacją przetargu, aukcji albo konkursu nie zawiera wszystkich elementów, o których mowa w art. 115". Z kolei w art. 115 Pt dodano punkt, mówiący, że do rezerwacji należy wpisać „wymagania dotyczące bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług ustalone przez prezesa UKE z uwzględnieniem rekomendacji i wytycznych Europejskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), po zasięgnięciu opinii Kolegium (...)". Kolegium to tworzą ministrowie oraz szefowie służb. Tarcza 3.0 przewiduje również skrócenie kadencji obecnego prezesa UKE – Marcina Cichego. Wygaśnie ona 14 dni po wejściu w życie ustawy, czyli 30 maja. Także w ciągu 14 dni powinien zostać ogłoszony konkurs na nowego prezesa UKE.

Aukcja częstotliwości 3,6 GHz obejmowała 4 bloki po 80 MHz każdy. Minimalna cena za blok została ustalona na 450 mln zł. Termin składania wstępnych ofert pierwotnie ustalono na 23 kwietnia, jednak 16 kwietnia UKE zawiesił terminy w postępowaniu powołując się na przepisy pierwszej Tarczy antykryzysowej.

Mimo tego, jak się potem okazało oferty wstępne wpłynęły. Jeszcze przed zawieszeniem ofertę złożył Orange Polska. 15 maja o analogicznym ruchu poinformował Polkomtel, operator sieci Plus. Dodał, że wpłacił 182 mln zł wadium. Z nieoficjalnych informacji wynika, że trzecią ofertę złożył T-Mobile Polska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA