Programiści ruszają po IP BOX

Ulga podatkowa mająca zachęcić firmy do innowacji może też zwiększyć konkurencyjność płacową polskich spółek IT.

Aktualizacja: 01.04.2021 22:33 Publikacja: 01.04.2021 21:00

Programiści ruszają po IP BOX

W pierwszym roku obowiązywania preferencyjnej 5 proc. stawki podatkowej premiującej innowacyjną działalność firm, skorzystało z niej niespełna 1,9 tys. podatników. Tyle jednoosobowych firm wykazało IP Box w składanym w zeszłym roku rozliczeniu PIT za 2019 rok – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Dane z rozliczeń za 2020 r. będą dostępne pod koniec tego roku, ale i Ministerstwo Finansów, i doradcy specjalizujący się w rozliczeniach IP Box przewidują, że wykorzystanie ulgi będzie rosło.

– To game-changer dla najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorców – podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak dodaje, wprowadzona w 2019 r. nowość cieszyła się zainteresowaniem rynku, jednak część uprawnionych odłożyła skorzystanie z tej preferencji na kolejne lata. Podobnie było z ulgą B+R w pierwszym roku jej funkcjonowania, później liczba podmiotów zainteresowanych tą preferencją podwoiła się.

Kandydat pyta o ulgę

– Kluczowym punktem dla wielu firm jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesów, na których końcu będzie wypracowanie i komercjalizacja nowego IP. Z naszych spotkań z przedsiębiorcami wynika, że dzięki wdrożeniu ulgi takie procesy już się zaczęły, a to oznacza, że w ciągu kilku lat wykorzystanie tej preferencji przez przedsiębiorców może wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie – przewiduje Jan Sarnowski.

Liczy też na to rosnąca grupa firm specjalizujących się w rozliczaniu IP Box. Ich klientami są nie tylko spółki programistyczne (software houses), które dzięki IP Box zapłacą 5 proc. CIT. Coraz częściej o preferencyjną stawkę pytają również specjaliści IT, a konkretnie deweloperzy oprogramowania zatrudniani na umowach B2B. Mogą z niej skorzystać, nawet pracując w systemie Time & Material, jeśli dowiodą, że prowadzą działalność badawczo-rozwojową, tworząc program czy jego ulepszenia podlegające ochronie prawnej. Jak ocenia Marek Czyżewski z kancelarii Pravna, która zajmuje się pomocą w przygotowaniu wniosków dla programistów chcących skorzystać z IP Box , zainteresowanie jest spore. Pravna obsłużyła dotychczas blisko 500 podmiotów z sektora IT, a z każdym miesiącem wniosków jest więcej.

Inni płacą więcej

Joanna Zajchowska, kierownik zespołu rekrutacyjnego IT Outsourcing w Devire, potwierdza, że w ostatnich miesiącach, pytania o IP Box zaczęły pojawiać się coraz częściej w procesach rekrutacji. Padają zazwyczaj już na samym początku rozmów z kandydatami, którzy pytają o warunki umowy. – Chcąc skorzystać z ulgi, trzeba przestrzegać jasno określonych zasad, co musi być też potwierdzone umową. Musi ona ściśle określać przedmiot praw autorskich oraz pola eksploatacji, na których dochodzi do ich przeniesienia – wyjaśnia Zajchowska. Dodaje, że znaczna części firm już wcześniej miała zapisy o przeniesieniu praw autorskich; pozostałe, chcąc zwiększyć atrakcyjność swoich ofert, musiały dokonać odpowiednich zmian w umowach.

Ulga IP Box to dla polskich spółek IT nie tylko szansa na obniżenie podatku, ale także na zwiększenie konkurencyjności płacowej, i to w grupie najczęściej poszukiwanych teraz kandydatów – programistów. Polskie software house'y już od dłuższego czasu narzekają, że przy wysokich kosztach pracy coraz trudniej im konkurować o kontrakty i o talenty z firmami z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Ukrainy, Rumunii czy Białorusi. Bo tam spółki i specjaliści IT korzystają z atrakcyjnych ulg podatkowych. W rezultacie pomimo niższych stawek brutto „na rękę" zarabiają nie gorzej, a czasem lepiej niż Polacy. IP Box może to zmienić.

Oczywiste korzyści

– Korzyści, jakie za sobą niesie IP Box, są oczywiste – zmniejszenie poziomu opodatkowania z 19 proc. do 5 proc. to realne oszczędności i więcej pieniędzy w portfelu programisty – ocenia Krzysztof Ryk, dyrektor operacyjny w spółce Antologic, która należy do SoDa, czyli związku pracodawców usług IT.

Dodaje, że Antologic, jako usługodawca chętnie pomaga we wdrożeniu IP Box podmiotom, z którymi współpracuje. – Stawiamy głównie na edukację i wskazywanie „bezpiecznej ścieżki postępowania". Sama ulga to realna oszczędność i potencjalny zysk dla obu stron – zaznacza Ryk. Przyznaje jednocześnie, że strach przed organem kontrolnym często blokuje chęć skorzystania z ulgi.

Tomasz Miller z firmy rekrutacyjnej Antal ocenia, że większość specjalistów IT nie słyszała jeszcze o takiej możliwości. A jeśli nawet słyszeli, to z braku wystarczającej wiedzy nie decydują się na korzystanie z ulgi, tym bardziej przepisy związane z IP Box są dość zawiłe. Narzekają na to również spółki IT, które mogłyby obniżyć swój CIT. – Na dzień dzisiejszy jest zbyt wiele niejasności i potencjalnych pól do interpretacji przez urzędników, aby firmy informatyczne korzystały z tego schematu bez oporów i bez odpowiedniego zabezpieczenia prawniczego – twierdzi Łukasz Czajkowski z SoDA.

Marek Czyżewski z kancelarii Pravna potwierdza, że cały proces jest dość skomplikowany i wymaga czasu; najważniejszym elementem jest uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej z Krajowej Informacji Skarbowej. Co prawda, nie jest to konieczne, ale interpretacja KIS stanowi narzędzie ochrony prawnopodatkowej. Branży IT sprzyja za to rozwój usług doradczych w zakresie IP Box, bo wraz z rosnącą ofertą, w dół poszły ich ceny.

W pierwszym roku obowiązywania preferencyjnej 5 proc. stawki podatkowej premiującej innowacyjną działalność firm, skorzystało z niej niespełna 1,9 tys. podatników. Tyle jednoosobowych firm wykazało IP Box w składanym w zeszłym roku rozliczeniu PIT za 2019 rok – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Dane z rozliczeń za 2020 r. będą dostępne pod koniec tego roku, ale i Ministerstwo Finansów, i doradcy specjalizujący się w rozliczeniach IP Box przewidują, że wykorzystanie ulgi będzie rosło.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje