fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Kwitnące ogrody mistrzów

Hieronim Bosch „Wizje zaświatów” (ok. 1505–1515) będą prezentowane na wystawie „Wizje geniusza” w holenderskim Het Noordbrabants Museum
Museo di Palazzo Grimani, Wenecja
Najlepsze muzea i galerie Europy szykują w 2016 roku wiele atrakcji. Od Boscha do cesarza Franciszka Józefa.
Najgłośniejsze wydarzenia to obchody 500-lecia śmierci Boscha, 125-lecia wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum, 100-lecia ruchu dadaistów.
Inne wystawy także mają szansę stać się hitami roku. Już 21 stycznia Bode Museum na Wyspie Muzeów w Berlinie otwiera prezentację poświęconą wielkiemu niemieckiemu malarzowi renesansu – Hansowi Holbeinowi Młodszemu. Będzie piękna „Madonna" Holbeina z jednej z największych prywatnych kolekcji Würth. Uchodzi za najdroższe dzieło w Niemczech znajdujące się w prywatnych rękach. Reinhold Würth, przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki, kupił je w 2011 r. od fundacji książąt heskich we Frankfurcie (ceny nie ujawniono).
Nie zabraknie też znakomitych portretów, np. Georga Gisze, przypominających, że Holbein wywarł w XVI wieku potężny wpływ na rozwój tego gatunku. Artysta zdobył szerokie uznanie, tworząc najpierw w Bazylei, a potem w Londynie jako malarz nadworny króla Henryka VIII.
Royal Academy of Arts w Londynie zaprosi do malarskich ogrodów na wystawie „Painting the Modern Garden: Monet to Matisse" (od 30 stycznia do 20 kwietnia), zorganizowanej we współpracy z Cleveland Museum of Art. Na 120 prac z Europy i USA aż 35 to dzieła Claude'a Moneta, pozostałe to obrazy Auguste Renoira, Edouarda Vuillarda, Henri Matisse'a, Vincenta van Gogha, Paula Klee, Gustava Klimta, Wassily Kandinsky'ego. Można będzie prześledzić ewolucję motywu ogrodu w sztuce od wizji impresjonistów do ujęcia awangardowego z początku XX wieku.
Następny londyński hit to „Delacroix and the Rise of Modern Art" w National Gallery (od 17 lutego do 22 maja), poświęcona wielkiemu francuskiemu rewolucyjnemu romantykowi i prekursorowi nowych stylów. Miał wpływ na artystów tak różnych, jak Manet, Cezanne, van Gogh, Gauguin, Renoir, Matisse. Zobaczymy ponad 60 dzieł z paryskich muzeów, Amsterdamu, Los Angeles, Nowego Jorku i Waszyngtonu.

Cesarski rozmach

Od marca Wiedeń będzie świętował dwie rocznice. Kunsthistorisches Museum – jedno z najwspanialszych europejskich muzeów, chlubiące się m.in. dziełami Bruegla, Rafaela, Velázqueza, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tycjana – przygotowuje ekspozycję jubileuszową (od 8 marca do 18 września), przypominającą, że przed 125 laty cesarz Franciszek Józef otworzył dla publiczności ten gmach przy Ringu. Wystawa przedstawi dworskie i publiczne uroczystości od średniowiecza i renesansu do oświecenia: koronacje, wesela, narodziny, turnieje, bankiety, karnawały, zabawy, obchody świąt religijnych. Zilustrują je dzieła z własnych zbiorów, a także m.in. z Prado w Madrycie i Victoria & Albert Museum w Londynie. W roku urodzinowym bilety do Kunst -historisches Museum są bezpłatne.
Wiedeń w 2016 r. obchodzi także 100-lecie śmierci Franciszka Józefa. Najdłużej panującemu cesarzowi z rodu Habsburgów miasto poświęci wiele wystaw. Najważniejsza z nich, „Franciszek Józef. W setną rocznicę śmierci cesarza 1830–1916" (od 16 marca do 27 listopada), składa się z czterech prezentacji, m.in. w Pałacu Schönbrunn i Muzeum Wozowni Cesarskiej Wagenburg.
Latem z kolei berlińska Gämaldegalerie przeniesie zwiedzających w złoty wiek malarstwa hiszpańskiego na wystawie „El Siglo de Oro. Die Ära Velázquez" (od 1 lipca do 30 października). Dzięki współpracy z Prado zobaczymy setkę obrazów Velázqueza, Zurbarana, Murilla, El Greco...
W Londynie Tate Modern otworzy nowe galerie i główną letnią wystawę amerykańskiej malarki Georgii O'Keeffe (od 6 lipca), której rozgłos przyniosły nasycone zmysłowością kwiaty i pejzaże. Będzie to pierwsza od 20 lat w Wielkiej Brytanii retrospektywa artystki modernizmu, urządzona w setną rocznicę jej debiutu.
Kto interesuje się architekturą, nie może pominąć 15. Biennale Architektury w Wenecji (odbywającego się co dwa lata od końca maja do 27 listopada) z udziałem przedstawicieli 48 państw. W Pawilonie Polskim zobaczymy projekt „Podwójna fasada" Dominiki Janickiej i Michała Gdaka, zwracający uwagę na etyczne aspekty architektury.

Śmiech wizjonera

Ramą spinającą artystyczny rok 2016 są obchody 500-lecia śmierci Hieronymusa Boscha, którego alegoryczno-groteskowy, pełen fantazji kosmos wyobraźni pozostaje niedościgłym wzorem dla niezliczonych następców.
Centrum obchodów Roku Boscha jest holenderskie miasto 's-Hertogenbosch, w którym artysta żył i pracował. Tamtejsze Het Noordbrabants Museum otworzy 13 lutego wystawę „Wizje geniusza" (czynną do 8 maja) z dziełami przywiezionymi m.in. z Prado, Luwru, Gallerie dell'Accademia w Wenecji, Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Zobaczymy 20 obrazów, 19 rysunków, panele ołtarzowe i tryptyki mistrza oraz prace jego uczniów i następców.
Rok Boscha jest bogaty także w wiele innych atrakcji, jak kostiumowa karnawałowa parada odwołująca się do postaci i stworów z jego obrazów (7 lutego w 's-Hertogenbosch), wydarzenia teatralne, muzyczne i wystawy współczesnych artystów, m.in. Jana Fabre w Muzeum Het Noordbrabants. Dużą wystawę Boscha zapowiada także Prado w Madrycie (od 31 maja do 11 września) z dziełami z hiszpańskich i zagranicznych zbiorów, wśród których znajdzie się m.in. tryptyk „Kuszenie św. Antoniego".
O ile fantazje Boscha na granicy sennego koszmaru i karykatury mają ocalić ludzkość przed zgubą, XX-wieczni twórcy dadaizmu szukali zapomnienia w kabaretowych żartach i absurdalnym humorze. Niemniej cały świat w 2016 r. pamięta również o 100-leciu narodzin dadaizmu, ruchu artystycznego zapoczątkowanego podczas I wojny w Zurychu (zabawa dla jego twórców była ucieczką przed grozą wojny i poczuciem rozpadu cywilizacji).
Szczególnie warto odwiedzić kabaret Voltaire z Zurychu, gdzie Tristan Tzara, Hans Arp czy Sophie Taeuber-Arp ogłaszali pierwsze manifesty dadaizmu, a także zaczynające się od 5 lutego jubileuszowe wystawy „Dadaglobe Reconstructed" w Kunsthaus Zurich i „Dada Universal" w National Museum Zurich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA