fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Album, jakiego w Polsce nie było

Fotorzepa, Monika Kuc
Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano w weekend monumentalny trzytomowy album, dokumentujący malarskie dzieła w Kaplicy Sykstyńskiej. Jego cena wynosi 12600 euro!
Zdjęcia w albumie wyróżnia jakość; ich technika i doskonały papier umożliwiły oddanie autentycznych kolorów fresków w 99,9 proc. A format (43,5x61 cm) pozwolił na odwzorowanie wielu detali nawet w skali 1:1. Dwa tomy poświęcone są arcydziełom Michała Anioła – jeden freskom na sklepieniu, drugi Sądowi Ostatecznemu na głównej ścianie kaplicy. A trzeci malowidłom innych artystów na pozostałych ścianach.

 

Angielsko-włoska publikacja „La Capella Sistina” („Kaplica Sykstyńska”) jest dziełem wydawnictwa Scripta Maneant, honorowego gościa tegorocznych Targów Wydawców Katolickich w Warszawie.
 
Album ma limitowana liczbę egzemplarzy – 1999 na cały świat; każdy z nich jest numerowany i potwierdzony Oficjalną Pieczęcią Watykańską. Nakład dystrybuowany w Polsce przez Dom Emisyjny Manuscriptum, specjalizujący się w bibliofilskich wydawnictwach wynosi tylko 50 egzemplarzy. Edycja adresowana jest do koneserów, kolekcjonerów i inwestorów w sztukę. Wysoką cenę edytorzy tłumaczą także faktem, że projekt zrealizowano bez angażowania sponsorów. W pierwszym dniu targów w Arkadach Kubickiego było już 12 rezerwacji.
 
To wielkie przedsięwzięcie edytorskie, podjęte także z myślą o stworzeniu dokumentacji dla przyszłych konserwatorów fresków Kaplicy Watykańskiej. Przygotowania do niego trwały 2,5 roku. A sama kampania fotograficzna zajęła 65 nocy (w dzień przez kaplicę przetaczają się tłumy zwiedzających, nawet 20 tysięcy osób, więc nie byłoby to wówczas możliwe). Fotografowie pracowali na 11-metrowych rusztowaniach, używając 7-metrowych statywów. Autorami zdjęć są wybitni włoscy fotografowie Carlo Vannini i Ghigo Roli, wspierani przez zespół specjalistów. W sumie wykonali ponad 270 tysięcy zdjęć, z których blisko 800 znalazło się w albumie. Całość publikacji waży 27 kg.
 
Kuratorem projektu i narratorem albumu jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich. 
 
Kaplica Sykstyńska znajduje się dziś w sercu Muzeów Watykańskich; to zarazem tradycyjnie miejsce konklawe. Jej budowę zlecił w XV wieku papież Sykstus IV, stąd jej nazwa. Kaplica ma wymiary takie, jak Świątynia Salomona (41 metrów długości, 13,5 szerokości, 21  wysokości).
 
Michał Anioł namalował w niej freski na polecenie papieża Juliusza III. Nad sklepieniem, przedstawiającym Stworzenie Świata  artysty pracował w latach 1508-1512, a nad Sądem Ostatecznym w latach 1536-1541. Była to tytaniczna praca, wymagająca nadzwyczajnego wysiłku. Może  dlatego Michał Anioł wkomponował swój autoportret  w przedstawienie świętego Bartłomieja męczennika, trzymającego w ręku własną ściągniętą skórę z twarzą o rysach artysty. 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA