fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Grupa Azoty ze słabszym wynikiem

Bloomberg
Grupa Azoty w I kwartale wypracowała niemal 188 mln zł zysku netto. To o 26 proc. mniej niż w tym samym okresie 2017 r. Przychody nawozowej grupy spadły w tym czasie o 7 proc., do 2,5 mld zł.

Spółka tłumaczy, że na wyniki w I kwartale tego roku wpłynęły wysokie ceny gazu i zmienność pogody, a także rosnący import mocznika. Natomiast dobre wyniki w tworzywach i pigmentach pozwoliły na zminimalizowanie wpływu negatywnych tendencji rynkowych.

- Wyniki I kwartału dobitnie pokazują, jak wielką wartość stanowi dywersyfikacja naszego biznesu. Dlatego jej kontynuacja jest jednym z czterech filarów naszej strategii do roku 2020. Wzmocnią ją kolejne inwestycje, w tym sztandarowa inwestycja Polimery Police – komentuje Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. - Cała grupa wykonała olbrzymią pracę, aby wobec niekorzystnych warunków makroekonomicznych zaprezentować jak najlepszy wynik – dodał.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki były ceny gazu. Dwie fale silnych mrozów, jakie nawiedziły Europę pod koniec lutego oraz w drugiej dekadzie marca, skończyły się rekordowymi w historii giełd notowaniami gazu oraz dużym spadkiem zapasów. W ciągu trzech miesięcy 2018 r. ceny tego surowca wahały się pomiędzy 17 euro/MWh a 59 euro/MWh. Załamanie pogody na przełomie lutego i marca przełożyło się także na pogorszenie koniunktury w rolnictwie. Wydłużona zima i mrozy przesunęły terminy prac polowych na koniec marca i początek kwietnia. To wpłynęło na opóźnienie aplikacji nawozowej i zwiększenie poziomów zapasów u dystrybutorów. Do tego doszedł rosnący import nawozów, głównie mocznika. To wszystko wpłynęło na poziom sprzedaży nawozów na początku roku.

Lepsza koniunktura obecna była natomiast w innych segmentach. - Kontynuacja bardzo dobrych wyników w tworzywach i pigmentach, polepszenie w segmencie OXO oraz wzrosty cen siarki z przełożeniem na wynik Siarkopolu to główne nośniki naszego wyniku EBITDA w I kwartale 2018 r. Z kolei w segmencie nawozowym podejmowane aktywne działania produkcyjno - sprzedażowe w trudnej sytuacji na rynku surowcowym dowiodły, że potrafimy szybko reagować na wyzwania rynkowe i wypracowana w efekcie marża EBITDA w segmencie nawozowym sięgnęła 14 proc. – zaznaczył Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA