WrocLove na talerzu

W tym roku Wrocław jest razem z baskijskim San Sebastian Europejską Stolicą Kultury. To nie jest wprawdzie jedyny powód do odwiedzenia tego pięknego miasta, ale w połowie czerwca nierozsądnie byłoby przegapić tutejsze atrakcje. Będzie to moment, w którym świętowana będzie kultura kulinarna. A partnerstwo San Sebastian, miasta, w którym jest więcej wybitnych restauracji niż w przeciętnym kraju europejskim, zobowiązuje!

Publikacja: 31.03.2016 20:53

Foto: materiały prasowe

Kilka dni baskijskich filmów kulinarnych, pokazy, prelekcje, warsztaty, a nade wszystko kolacje przygotowywane przez zaproszonych szefów. Wszystko to w ramach festiwalu Culinary Connection San Sebastian – Wrocław 2016, któremu partneruje „Żółty przewodnik".

Nie samymi festiwalami jednak Wrocław żyje. Miło tu przez cały rok, a i kulinarnie jest coraz ciekawiej. I to nie tylko za sprawą genialnych szaleńców z Food Think Tanku, o których pisałam kilka miesięcy temu. Jednak w poszukiwaniu najciekawszych doznań smakowych należy oddalić się od centrum starego miasta.

Jadąc w kierunku Biskupina, po obowiązkowym zwiedzaniu znajdującej się po drodze Hali Ludowej, perły architektury ekspresjonizmu, dojedziemy do prezentującego zgoła odmienny styl miejsca na Olszewskiego 128. To nie tylko adres, ale także nazwa restauracji, która ulokowała się na piętrze typowego dla osiedlowych spożywczaków budynku epoki gierkowskiej. Awangardowa to lokalizacja dla restauracji z ambicją fine diningową. Tym większe wrażenie robią serwowane tu dania. Każdy bowiem talerz przygotowany przez Katarzynę Daniłowicz jest wydarzeniem. Doskonałe produkty, wyrafinowane techniki plus brawurowa prezentacja. Pozycja obowiązkowa!

Nie mniej zaskakuje lokalizacja bistro Dinette. To niewielkie, urządzone ze smakiem miejsce, które odnajdziecie na piętrze jednego z najgorzej zorganizowanych centrów handlowych w Polsce. Jednak poza spektakularnym widokiem ze znajdującego się na ostatnim piętrze punktu widokowego największym atrybutem kolosa jest właśnie to przytulne bistro. Ma otwartą kuchnię, z której wyłaniają się pięknie skomponowane dania, łączące polskie smaki z orientalnymi inspiracjami. Lekko, ciekawie, sezonowo, bezpretensjonalnie. I arcyciekawe piwa z tutejszego Browaru Stu Mostów.

Jednak nie trzeba wędrować z pustym żołądkiem po pięknych uliczkach starówki. W oczekiwaniu na ucztę poza centrum można przyjemnie zgrzeszyć na przykład wyśmienitymi pączkami ze Starej Pączkarni na Świdnickiej. Zaskakują wielkością i propozycjami nadzienia. A te zmieniają się nawet kilkakrotnie w ciągu dnia wraz ze smażeniem kolejnych porcji. Jeśli traficie na serowe, nie wahajcie się ani chwili. Tak, to kontrowersyjne połączenie, jednak zaskakująco przyjemne.

Nieopodal pączkarni jest kawiarnia Gniazdo. Wybór kaw urzecze hipsterów, nie zawiedzie także wielbicieli uczciwego espresso. A miejscowe ciasta są warte spędzenia kolejnej godziny na siłowni.

Autorka jest redaktor naczelną „Żółtego Przewodnika" Gault & Millau

Rekomendacja „Gault&Millau"

Spacerem po Wrocławiu. Więcej w „Żółtym Przewodniku"

- Czarymary, Wrocław

Szef kuchni?Marcin Węglowski

Marcin Węglowski od kilku miesięcy piastuje stanowisko tutejszego szefa kuchni. Poprzednio kilka lat pracował jako zastępca doświadczonego Rafała Borysa. Wcześniej obaj wspólnie gotowali w Londynie, w restauracji Le Gavroche należącej do Gordona Ramseya. Po powrocie do kraju w duecie kierowali kuchniami wrocławskiego Mosaiq i restauracji hotelu Novotel w Poznaniu.

Czarymary otwarto jesienią 2014 r. w nowoczesnym budynku hotelowo-usługowym Ibis Styles, vis-a-vis Dworca Głównego. Aranżacja wnętrza jest olśniewająca! Mnóstwo przestrzeni, światła, sufit wyglądający jak spód startującego statku kosmicznego, z ogromnymi czarno-czerwonymi lampami-dyszami. A przede wszystkim fantastyczne malowidła na ścianach, przedstawiające sceny z Alicji w Krainie Czarów.

Posiłek można zacząć od sałatki. Zamawiając ją, nie spodziewajmy się jednak typowej bezładnej mieszaniny warzyw. Szef kuchni przygotował składniki metodą sous vide, dzięki czemu zachował piękne kolory i chrupką strukturę buraka, marchewki i selera naciowego. Całość jest pięknie podana w postaci kompozycji z małych kolorowych kostek i okraszona dressingiem limonkowym. Skojarzenie delikatnego okonia morskiego z białymi szparagami i ziemniaczanym purée z nutą trufli jest również bardzo udane: dość intensywne purée nie dominuje smaku ryby, tylko pięknie z nim współgra.

PSST!?Warto przyjść tu z dziećmi. Jest dla nich kącik zabaw, a szef kuchni przygotował specjalne menu.

12/20

Międzynarodowa/Swobodna

pl. Konstytucji 3 Maja

50-083 Wrocław

tel. +48 71 733 48 20

www.czarymary-restauracja.pl

Czynne codziennie 12.00–23.00

kuchnia:

codziennie do 22.00

Średnie ceny

przystawka 24 zł

danie główne 45 zł

deser 14 zł

Menu degustacyjne

5 dań 79 zł 7 dań 109 zł

Płatność kartą

Visa MC AmEx

- Dinette, Wrocław

Szef kuchni?Paweł Bieganowski

Podróże kształcą. Poza tym mogą sprawić, iż całkowicie zmienimy swoje życie. Tak właśnie było w przypadku Pawła Bieganowskiego, który dopiero w czasie pobytu za granicą odkrył w sobie smykałkę do gotowania. Terminując w Wielkiej Brytanii, a następnie pracując w renomowanych restauracjach w Holandii (amsterdamskie hotele Sofitel The Grand i Fashion), zdobył bogate doświadczenie. W swej kuchni łączy wykwintność z prostotą. Bazując na sezonowych, świeżych i ogólnie dostępnych produktach, regularnie zmienia kartę i oferuje coraz to nowe połączenia smakowe. Od początku istnienia lokalu menu było już kilkadziesiąt.

Dinette mieści się w wysokościowcu Sky Tower. Wystrój jest prosty i, dzięki zastosowaniu jasnego drewna oraz otwarciu kuchni, niezmiernie ciepły, zachęcający do dłuższej tutaj bytności.

Menu zbudowano na prostej zasadzie – ma zawierać po dwa dania w każdej kategorii: zup, sałat, past, mięs, ryb i deserów. Te ostatnie były bajeczne! Niecodzienny smak lodów szparagowych, wzbogaconych truskawką i bazylią, czy też panna cotta na bazie koziego sera z dodatkiem słonego karmelu, wanilii i rabarbaru pozostawiają niezatarte wrażenie. Co prawda możemy już na nie nigdy nie trafić, niemniej Arkadiusz Kruszik – pastry chef – bez wątpienia zaproponuje coś innego i równie świetnego.

PSST!?Menu zmienia się nieustannie. Lepiej więc nie oczekiwać, że rekomendowane wyżej potrawy się powtórzą, i wyjść naprzeciw nowym smakom.

12,5/20

Bistro/Swobodna

Galeria Handlowa

Sky Tower, 1. p.

Powstańców Śląskich 95

53-332 Wrocław

tel. +48 534 207 534

www.dinette.pl

Czynne

pon.–sob. 9.00–21.00

niedz. 10.00–20.00

Średnie ceny

przystawka 20 zł

danie główne 30 zł

deser 15 zł

Płatność kartą

Visa MC

- Grape Restaurant, Wrocław

Szef kuchni?Łukasz Dudziński

Łukasz Dudziński był m.in. szefem kuchni wielokrotnie nagradzanej warszawskiej restauracji Jezioro Łabędzie, pracował też w jednym z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie – Savoy w Londynie. Od dwóch lat realizuje swe aspiracje, prowadząc luksusowy Grape Hotel and Restaurant we Wrocławiu.

Hotel i restauracja usytuowane są na Zalesiu, w pięknym otoczeniu parku Szczytnickiego, zaledwie kilkaset metrów od Hali Stulecia i zoo. Piękna XIX-wieczna willa, kilka lat temu pieczołowicie odrestaurowana, figuruje w rejestrze zabytków.

Kuchnię Łukasza Dudzińskiego cechuje umiejętne wykorzystywanie najnowszych technik gotowania i niesamowita dbałość o detale. Potrawy są komponowane ze składników typowych dla polskiej kuchni (prosiak, kaczka, królik), jak i tych pochodzących z innych tradycji kulinarnych (seriola, przegrzebki, homar). Połączenia smakowe udane, a czasem niecodzienne; szef często korzysta też z ziół z restauracyjnego ogródka.

Posiłek warto rozpocząć od delikatnego w smaku rillette z królika, podawanego z czereśniami, pistacjami i musztardą sporządzoną na bazie winogron. Warta zainteresowania jest także, nieczęsto goszcząca na naszych stołach seriola, skojarzona z kalarepką i nasturcją. Na większy apetyt warto zamówić aromatyczną kaczkę z morelami i koprem włoskim, wzbogaconą nutą wanilii.

PSST!?Szef kuchni zaprasza na trzygodzinne spektakle teatralno- kulinarno­-winiarskie.

11/20

Międzynarodowa/Elegancka

Parkowa 8

51-616 Wrocław

tel. +48 71 736 04 00

www.graperestaurant.pl

Czynne

codziennie 12.00–23.00

kuchnia:

codziennie do 22.30

Średnie ceny

przystawka 53 zł

danie główne 70 zł

deser 23 zł

Menu degustacyjne

7 dań 179 zł

10 dań 249 zł

Płatność kartą

Visa MC AmEx

- Olszewskiego 128, Wrocław

Szefowa kuchni?Katarzyna Daniłowicz

Katarzyna Daniłowicz, laureatka IV edycji Top Chefa, z wykształcenia architekt, pasjonowała się kuchnią od zawsze. Wraz z kolegą z podstawówki podjęła ryzyko otwarcia lokalu na Biskupinie, daleko od wrocławskich szlaków kulinarnych. Nazwą restauracji jest adres, pod którym się mieści, Sam lokal, jak na te okolice, dość nietypowy: jasny, pastelowy i widny.

Potrawy powstają tu ze świeżych, częściowo lokalnych produktów. W menu Olszewskiego 128 znajdziemy dania inspirowane porami roku i klasyką, ale w nowych, czasami niekonwencjonalnych wersjach. Należy do nich szkockie jajko z kaszanką, znane z programu Top Chef. Jajko jest otoczone cienką warstwą kaszanki i usmażone. Po przekrojeniu go chrupiąca kaszanka miesza się z aksamitnym płynnym żółtkiem, tworząc piękną kombinację kolorystyczną i smakową. Niezmienną pozycją w karcie są burgery, przygotowywane z dobrej wołowiny i wypiekanych na miejscu bułek na zakwasie. Zamówiwszy kaczkę z rabarbarem, gość znajdzie na talerzu klasycznie usmażoną pierś kaczki, pięknie różową w środku i z cudownie chrupiącą skórką, oraz miękkie i soczyste udko confit. Lekko podduszony kwaskowaty rabarbar nadaje kompozycji lekkość. Szczególną uwagę poświęcono tu małym gościom. Do ich dyspozycji jest kolorowy kącik, wyposażony w tablice, zabawki i miejsce do jedzenia. Sąsiaduje z wygodnymi kanapami, na których chętnie zasiadają grupki zadowolonych mam.

PSST!?Wygraną z Top Chef pani Katarzyna przeznaczyła na modernizację kuchni i lifting całego lokalu. To się nazywa profesjonalizm!

12/20

Międzynarodowa/Rodzinna

Olszewskiego 128

51-648 Wrocław

tel. +48 530 530 918

www.olszewskiego128.com

Czynne

pon.–sob. 13.00–22.00

niedz. 13.00–20.00

kuchnia:

pon.–sob. do 21.30

niedz. do 20.00

Średnie ceny

przystawka 25 zł

danie główne 43 zł

deser 15 zł

Płatność kartą

Visa MC

- Studio Culinary Solutions & Slow Food Bistro, Bielany Wrocławskie

Szef kuchni Łukasz Terlikowski

Łukasz Terlikowski gotuje zawodowo od ponad 20 lat. Szefował m.in. wrocławskim restauracjom Magenta i Renesans, jak również Palm Court w Brighton. W Culinary Solutions bazuje na tradycji dolnośląskiej, którą wzbogaca o własne pomysły, serwuje też dania kuchni polskiej i międzynarodowej.

Restauracja znajduje się na Bielanach Wrocławskich, na terenie dawnego zespołu pałacowo-folwarcznego, w odnowionym niegdysiejszym budynku gospodarczym. Wysokie, jasne wnętrze wypełniają proste białe drewniane meble. Kuchnia jest otwarta, co daje gościom możliwość podglądania, jak powstają potrawy.

Menu zależy od podaży świeżych produktów od okolicznych dostawców. W sezonie letnim warto skusić się na delikatne i aromatyczne gazpacho z dojrzałych, pachnących słońcem pomidorów. Dużo satysfakcji dostarczy witlinek – nieczęsto spotykany na naszych stołach kuzyn dorsza. W Culinary Solutions ta ryba serwowana jest w towarzystwie grillowanej papryki oraz domowej focaccii, a także pieczonych ziemniaków i delikatnego pesto.

Na koniec warto spróbować świetnego malinowego bavarese z czerwoną porzeczką, białą czekoladą i odrobiną odświeżającej mięty. Nie do pogardzenia są również rzemieślnicze lody z małej cukierni Wanda w Kątach Wrocławskich.

PSST!?Do posiłku warto zamówić lokalny cydr Meli Melum.

11/20

Nowatorska/Swobodna

Wrocławska 7

55-040 Bielany Wrocławskie

tel. +48 71 721 85 55

www.culinarysolutions.pl

Wrocław – okolice

Czynne

wt. 12.00–20.00

śr.–sob. 12.00–22.00

niedz. 12.00–20.00

Średnie ceny

przystawka 20 zł

danie główne 43 zł

deser 15 zł

Menu degustacyjne

5 dań 89 zł

7 dań 119 zł

(wymagana wcześniejsza rezerwacja)

Płatność kartą

Visa MC

Kilka dni baskijskich filmów kulinarnych, pokazy, prelekcje, warsztaty, a nade wszystko kolacje przygotowywane przez zaproszonych szefów. Wszystko to w ramach festiwalu Culinary Connection San Sebastian – Wrocław 2016, któremu partneruje „Żółty przewodnik".

Nie samymi festiwalami jednak Wrocław żyje. Miło tu przez cały rok, a i kulinarnie jest coraz ciekawiej. I to nie tylko za sprawą genialnych szaleńców z Food Think Tanku, o których pisałam kilka miesięcy temu. Jednak w poszukiwaniu najciekawszych doznań smakowych należy oddalić się od centrum starego miasta.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Zmarł Leszek Długosz