fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż prezydencki: Andrzej Duda bezkonkurencyjny

Urzędujący prezydent RP Andrzej Duda nie ma konkurencji wynika ze styczniowych badań opinii społecznej.
Fotorzepa, Piotr Guzik
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę wygrałby je bezapelacyjnie Andrzej Duda - wynika z najnowszego sondażu.

Urzędujący prezydent w sondażu wykonanym przez firmę Pollster dla se.pl i telewizji Nowa TV wyraźnie zdystansował Donalda Tuska zdobywając aż czterokrotnie wyższe poparcie od obecnego szefa Rady Europejskiej.

Na Andrzeja Dudę głos oddałoby 41,23 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się Donald Tusk z prognozowanym poparciem na poziomie 11,55 proc.

Skąd tak wysokie poparcie dla obecnego prezydenta? - U nas od dawna istnieje pewien sentyment do panującego. Każdy, kto zostaje w Polsce prezydentem i nie prowadzi nadmiernie konfrontacyjnej polityki, cieszy się dużym poparciem - tłumaczył politolog prof. Rafał Chwedoruk dla portalu se.pl.

Politolog dodał, że Andrzej Duda podczas swojej prezydentury jest czynny przede wszystkim w tych obszarach, które wiązały się z jego obietnicami wyborczymi, a tego właśnie Polacy od niego oczekują, a nie prowadzenia ostrej polityki.

Prof. Chwedoruk przyznał, że sondaż pokazuje słabość konkurencji prezydenta. - To są wieści tragiczne przede wszystkim dla Donalda Tuska. Jeśli były premier zdobywa czterokrotnie mniejsze poparcie niż Andrzej Duda, to nie wróży dobrze jego domniemanemu powrotowi. To znak dla opozycji, że powinna zacząć się zastanawiać nad strategią kampanii i poszukiwaniem kogoś, kto nie będzie miał takiego bagażu politycznej przeszłości jak Donald Tusk – ocenił.

Trzecie miejsce w sondażu zdobył lider Nowoczesnej Ryszard Petru, na którego głos oddałoby 7,86 proc. badanych, a tuż za nim z wynikiem z wynikiem 7,36 proc. znalazł się Paweł Kukiz.

Na byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego zagłosowałoby 3,96 proc. badanych. Niewiele mniej głosów (3,93 proc) zebrałby Janusz Korwin-Mikke.

Jeszcze gorzej wypadają politycy lewicy. Na Aleksandra Kwaśniewskiego głosowałoby 3,4 proc. badanych, na Włodzimierza Cimoszewicza – 2,7 proc, a na Roberta Biedronia - 2,62 proc.

Bardzo słabo wypadli też  liderzy Platformy Obywatelskiej. Na jej lidera Grzegorza Schetynę głosowałoby zaledwie 0,24 proc. badanych, a na byłą premier Ewę Kopacz tyko - 0,17 proc. badanych.

Większym poparciem cieszy się obecna premier Beata Szydło. Na nią zagłosowałoby 1,6 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-3 stycznia 2017 roku na grupie 1047 dorosłych Polaków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA