fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy Polacy obawiają się powrotu cenzury?

Muzeum Narodowe w Warszawie
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic licens
Czy Polacy boją się powrotu cenzury w Polsce? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Wycofanie z wystawy wideo „Sztuka konsumpcyjna" wywołało dyskusję o cenzurze i znaczeniu banana w sztuce.

„Cenzura w Muzeum Narodowym w Warszawie zmusza obywateli do sięgnięcia po konwencję protestu stosowaną w PRL przez Pomarańczową Alternatywę” – komentował Jacek Cieślak.

Większość ankietowanych (52 proc.) boi się powrotu cenzury w Polsce. Trzech na dziesięciu (30 proc.) badanych nie ma takich obaw. Jednoznacznego zdania w tej kwestii nie ma 18 proc. respondentów.

- Częściej obawy co do powrotu cenzury w Polsce mają mężczyźni (53 proc.), badani o wykształceniu wyższym (56 proc.), dochodzie netto powyżej 5000 zł (56 proc.) oraz ankietowani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (58 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które obawiają się nadejścia cenzury - z 44 proc. wśród osób do 24 lat, do 57 proc. w najstarszej grupie wiekowej, powyżej 50 lat - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Dyrektor Muzeum Narodowego tłumaczył, że wspomniane dzieła zniknęły z ekspozycji nie z powodu cenzury, ale "realizacji podjętych zobowiązań i nowej, bardziej dynamicznej wizji funkcjonowania instytucji". I zapowiedział, że w związku z "zaistniałą sytuacją" do chwili rearanżacji ekspozycji usunięte  „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL oraz Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” wracają na swoje miejsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA