Sejm pracuje nad projektem zmiany kodeksu pracy w części dotyczącej mobbingu. We wrześniu 2019 r. w życie weszła tzw. nowelizacja prezydencka. Przekształciła zasady formułowania roszczeń przeciw pracodawcy dla pracownika, którego spotkał mobbing. Po tych zmianach nie musi on już m.in. wpisywać do oświadczenia, że przyczyną zwolnienia się z pracy jest mobbing, by móc żądać odszkodowania od firmy. Co więcej, nie musi nawet z pracy odejść, by złożyć taki pozew.
Jedno albo drugieObecny projekt dotyczy definicji mobbingu. Zostałaby rozszerzona o „różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć", co byłoby mobbingiem tak jak uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika.
Czytaj także: Mobbing: pracodawca nie może pozwalać na nękanie
Wbrew twierdzeniom niektórych komentatorów nowa konstrukcja przepisu zakłada, że będą to sytuacje alternatywne. Określając rodzaje mobbingu, zastosowano alternatywę rozłączną, co oznacza, że mob...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.