fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Polska lodziarnia jedną z najlepszych w Europie

www.instagram.com/lodziarniaroma/
Brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował ranking dwudziestu najlepszych lodziarni w Europie. Wśród nich znalazła się polska lodziarnia z Wrocławia.

Nic tak nie poprawia humoru w upalne dni, jak orzeźwiające smoothie, zimna kawa czy pyszne lody i sorbety. Nie dziwi więc fakt, że lodziarnie przeżywają w środku lata największe oblężenie. Podróżujący po europejskich miastach turyści często szukają najlepszych, lokalnie produkowanych lodów, ich wybór jednak często bywa przytłaczający. Z pomocą przyszedł im brytyjski dziennik „The Guardian”, który opracował ranking dwudziestu najlepszych lodziarni w Europie.

Czytaj także:  Rekordowy rok dla polskich lodów. Uwielbia je cały świat

Pierwsze miejsce zajęła francuska lodziarnia „La Martiniere”, która posiada dwa swoje lokale na nabrzeżach wyspy Île de Ré, w tym jedną w zabytkowym mieście Saint-Martin-de-Ré. Lodziarnie są uwielbiane przez miejscowych, jak i turystów za rozległy wybór smaków, w których nie brakuje owocowych, jogurtowych, czekoladowych czy kawowych. Szczególnym hitem są lody karmelowe „fleur-de-sel” (z francuskiego „solny kwiat”), do produkcji których wykorzystuje się sól morską, z jakiej słynie wyspa.

W rankingu pojawiły się również znane lodziarnie w Paryżu, Rzymie, Wenecji czy Berlinie. Na liście znalazła się także jedna polska. Gdzie według dziennika „The Guardian” można zjeść u nas najlepsze lody? Okazało się, że nie w stolicy, tylko we Wrocławiu - w lodziarni „Roma”. Co ciekawe, lokal wcale nie znajduje się w ścisłym centrum miasta, obleganym przez turystów, ale w cichym zaułku na obrzeżach śródmieścia. Mimo swojego położenia i niewielkich rozmiarów, klientów lodziarni z pewnością nie brakuje, o czym świadczą ciągnące się wzdłuż ulicy kolejki. 

 

Co wyróżnia właśnie tę lodziarnię i przyciąga do niej codziennie tłumy? Z pewnością urozmaicona oferta i wysoka jakość lodów własnej produkcji, ale też ciekawy klimat i historia. Lodziarnia „Roma” liczy już bowiem ponad 70 lat. Została założona tuż po wojnie w 1946 r. przez dwóch żołnierzy – Polaka, Antoniego Grzelaka i Włocha. W 1961 r. biznes przejął brat współzałożyciela, Franciszek Grzelak, mistrz lodziarstwa z tytułu i pasji. Lodziarnia wciąż była jeszcze wtedy niewielka, ale jej domowej produkcji wyroby, oparte na naturalnej, zdrowej recepturze, zdobywały sobie coraz więcej miłośników w mieście. W 1990 r. lokal przejął Jerzy Góralski, również dyplomowany mistrz cukiernictwa, który prowadzi lodziarnię do dziś. Obecnie „Roma” ma formę kawiarni i można w niej kupić także kawę czy ciasto. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA