fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Rekordowy eksport żywności z UE. Import spadł

123RF
Eksport produktów spożywczych z Unii Europejskiej osiągnął w 2016 roku rekordową wielkość – 130,7 mld euro. Powiększyła się nadwyżka handlowa.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej produkują łącznie znacznie większe ilości jedzenia niż są im potrzebne do zaspokojenia potrzeb konsumentów w regionie, więc spora część towarów jest wysyłana za granicę. W minionym roku eksport żywności sięgnął po nowy rekord i wyniósł aż 130,7 mld euro. To o 1,7 mld euro więcej niż w 2015 r. i o 29,4 mld euro więcej niż w 2011 r. – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Komisji Europejskiej.

Dane te wciąż uwzględniają eksport produktów spożywczych z Wielkiej Brytanii poza granice UE.

Największymi importerami unijnej żywności pod względem wielkości sprzedaży są Stany Zjednoczone i Chiny. Te pierwsze wydały w 2016 r. na produkty spożywcze pochodzące z UE w sumie 20,64 mld euro – o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Chiny z kolei sprowadziły żywność o wartości 11,38 mld euro – o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Poza tymi dwoma krajami ogromne ilości towarów z UE eksportowane są do Szwajcarii, Japonii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Norwegii, Hong Kongu, Kanady i Turcji. Wśród kategorii eksportowanych produktów największy przyrost zanotowano w przypadku mięsa wieprzowego i oliwy z oliwek.

Jednocześnie znacząco obniżył się import żywności do UE. Nadwyżka eksportu nad importem wyniosła w ubiegłym roku 18,8 mld euro. Najwięcej produktów spożywczych Wspólnota importuje z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Chin, Szwajcarii, Turcji, Indonezji, Ukrainy, Wybrzeża Kości Słoniowej i Indii. Niektóre kategorie produktów doświadczyły jednak wzrostu importu, w tym ziarna kakaowca, oleje roślinne (inne niż olej palmowy i oliwa z oliwek), owoce cytrusowe, świeże warzywa i nasiona oleiste (poza soją).

Szczególnie dobrym wynikiem pod względem eksportu żywności może pochwalić się Polska. Naszą silną stroną jest tzw. reeksport, czyli eksport importowanych wcześniej produktów. W ubiegłym roku staliśmy się w regionie jednym z kluczowych eksporterów takich produktów, jak herbata, kawa, kakao, cytrusy czy ryż. Wciąż jednak mamy problem z eksportem wieprzowiny do Chin po tym, jak w 2014 r. wykryto w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń i chińskie władze wstrzymały import tego mięsa. Obecnie trwają rozmowy ze stroną chińską na temat zezwolenia na eksport polskiej wieprzowiny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA