fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Węgry zamawiają caracale

materiały prasowe
Węgierski resort obrony zamówił u Airbusa Helicoptera 16 wielozadaniowych myśliwców H225 Caracale z systemem sterowania ogniem HForce — podali producent i klient

Ich dostawy zaczną się w 2023 r., zastąpią obecną flotę radzieckich Mi-8 i Mi-17, które zbliżają się do kresu swej służby.

- Jestem wdzięczny rządowi Węgier za zaufanie do naszej firmy przy realizacji ambitnego programu modernizacji sił zbrojnych „Zrinyi 2026". Ten nowy kontrakt potwierdza, że H225M to sprawdzony w boju, wielostronny sprzęt używany przez najbardziej wymagających wojskowych klientów na świecie. Węgierskie siły zbrojne będą mogły korzystać z tandemu H145M/H225M w realizowaniu wszystkich misji, od lekkiego transportu taktycznego poprzez poszukiwanie i ratowanie w warunkach bojowych po atak — oświadczył prezes AH, Bruno Even.

Wersja wybrana przez Węgry będzie wyposażona w najnowocześniejszy system łączności i będzie używana do transportu, misji poszukiwawczo-ratunkowych i specjalnych. Maszyny o wadze 11 ton mają nowoczesną awionikę pozwalającą na loty w każdych warunkach pogodowych, w lotach nocą dzięki systemowi noktowizji, są uzbrojone w rakiety powietrze-ziemia, mogą zabierać do 28 żołnierzy albo 6 ton ładunku na odległość ok. 1000 km.

Wraz z tym kontraktem Węgry weszły do grona 9 krajów, które wybrany caracale. Używają ich Francja, Brazylia, Meksyk, Malezja, Indonezja i Tajlandia, ostatnio zamówiły je Kuwejt i Singapur. Producent dostarczył od 2006 r. 88 śmigłowców H225M.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA