fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

MON: Najpierw kupimy morskie śmigłowce

Adobe Stock
MON krytykowane za decyzję o wycofaniu zaproszeń dla producentów w postępowaniu na śmigłowce dla wojsk specjalnych zapewnia , że nie rezygnuje definitywnie z zakupu wojskowych helikopterów i planu modernizacji floty bojowych wiropłatów.

- Priorytetem dla resortu obrony narodowej jest pozyskanie najpierw nowych śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) w wersji pokładowej, które zastąpią wycofywane ze służby morskie maszyny SH-2G - tłumaczy w czwartkowym komunikacie resort obrony. MON ujawniło , że w przypadku zakupu śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych „Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje właśnie zaproszenia dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych" .

Wstępne oferty złożyło już konsorcjum Airbus Helicopters SAS i Heli Invest na caracale H-225 a także zakłady WSK PZL-Świdnik oferujące wyspecjalizowane maszyny zwalczające okręty podwodne AW-101, produkowane przez grupę Leonardo. -Nasze wymagania zostały bardzo precyzyjnie zdefiniowane w oparciu o potrzeby Sił Zbrojnych RP i wybierzemy ofertę, która je spełni. Zakłada się, że zawarcie umowy nastąpi jeszcze w tym roku - zakomunikowało MON.

... w drugiej kolejności przylecą szturmowce

Resort obrony poinformował także, że wkrótce zakończone zostaną prace analityczno-koncepcyjne i nastąpi ogłoszenie postępowania na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych. Armia potrzebuje docelowo 32 takich maszyn. Gotowość dostawy szturmowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP wyraziło „wiele firm z Europy i USA" - stwierdza Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON przewiduje, że za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe a podpisanie umowy na dostawy uderzeniowych helikopterów planowano jest w przyszłym roku. O tym, że 11 czerwca Inspektorat Uzbrojenia MON bez podania przyczyn odwołał zaproszenie do składania ofert ostatecznych w postępowaniu na pozyskanie 8 śmigłowców dla wojsk specjalnych i bojowego ratownictwa napisaliśmy w „Rz" we wtorek.

Postępowanie na pozyskanie śmigłowców dla komandosów uruchomił jeszcze na początku 2017 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz. Minister uzasadnił je wówczas pilnymi potrzebami obronnymi państwa. Nowy konkurs MON ogłosiło po tym jak (w 2016 r.) przerwano procedurę zakupu słynnych francuskich caracali produkowanych przez Airbus Helicopters.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA