fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Dwa tajne Black Hawki dla polskiej policji z wolnej ręki

Polska policje kupi dwa helikoptery S-70i Black Hawk
Bloomberg
Polska policja modernizując swoją flotę śmigłowcową najprawdopodobniej sięgnie po oferowane również armii mieleckie maszyny S-70i Black Hawk. Wielozadaniowe helikoptery zastaną kupione z wolnej ręki.

Fakt, iż policja wybrała bezprzetargową drogę pozyskania 2 wielozadaniowych śmigłowców to jedyna pewna wiadomość - potwierdził ją portalowi InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka. Rzecznik nie ujawnił jednak potencjalnego dostawcy maszyn, zasłaniając się tajemnicą która otacza niezakończoną wciąż procedurę uzgodnień z producentem.

W pierwszej połowie kwietnia Radio ZET podało, że Polska zamierza kupić dwa śmigłowce Black Hawk. Maszyny miały być przeznaczone dla Policji. W tym czasie koncern Lockheed Martin, właściciel firmy PZL Mielec/Sikorsky zmieścił na swojej stronie informację, iż poszukuje osoby, która ma być odpowiedzialna m.in. za „zapewnienie szkolenia w zakresie napraw i konserwacji śmigłowców UH-60M obsługiwanych przez Polską Policję Państwową " – jak można było przeczytać w opisie stanowiska.

Informacja o możliwej policyjnej inwestycji wzbudziła zainteresowanie, bo byłoby to pierwsze publiczne polskie zamówienie na helikoptery S-70i Black Hawk produkowane w podkarpackich zakładach amerykańskiego zbrojeniowego giganta Lockheed Martin.

Producent caracali wchodzi do gry

Firma PZL Mielc/Sikorsky, która nie komentuje medialnych doniesień w sprawie nowych śmigłowców dla policji bez powodzenia oferowała wcześniej produkowane w Polsce eksportowe Black Hawki w wielkim przetargu na wiropłaty dla armii. Wojskowy konkurs na 50 śmigłowców został w 2016 r. przerwany w końcowej fazie, gdy jedynym helikopterem który pozostał w grze był słynny już caracal Airbus Helicopters.

W kwietniu br. po ujawnieniu przez media faktu wszczęcia procedury zakupu wielozadaniowych śmigłowców przez Policję Airbus niezwłocznie zakomunikował że jest gotowy dostarczyć do końca tego roku służbom porządku publicznego RP dwa śmigłowce H225 Super Puma. Jak napisał na portalu Defence24 Juliusz Sabak - maszyny tego typu są używane w służbach policyjnych wielu krajów i należą do tej samej rodziny co wojskowy H225M Caracal, który był faworytem w zakończonym niepowodzeniem postępowaniu na wiropłaty wielozadaniowe dla polskiej armii.

O tym, że Policja potrzebuje nowych śmigłowców wiadomo od dawna. Obecnie policjanci używają w codziennej służbie przede wszystkim wyprodukowanych w PZL Świdnik maszyn W-3 Sokół (3 sztuki) i Mi-2 (4) a także dwóch lekkich, patrolowych helikopterów Bell 206 i VIP – owskiej latającej salonki Bell 412. Rolę śmigłowców wielozadaniowych pełnią w Policji dwa transportowe Mi-8T z 1983 roku, rosyjskiej produkcji. Służą one między innymi jako maszyny wsparcia dla policyjnych antyterrorystów, w tym specjalistów z Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Planowana modernizacja

Zdaniem eksperta Defence24 to prawdopodobnie te śmigłowce mają być zastąpione przez maszyny wielozadaniowe, pozyskiwane w obecnym postępowaniu. Pilnej wymiany wymagają też wyeksploatowane już Mi-2, które należałoby wkrótce wycofać . Przetarg na trzy lekkie śmigłowce, które miały je zastąpić został właśnie anulowany.

Zakup lekkich i wielozadaniowych śmigłowców został ujęty w programie modernizacji Policji, o czym mówił w odpowiedzi na poselską interpelację w grudniu 2017 roku sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. W projekcie ustawy o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020", przewidziano sfinansowanie zakupu 4 śmigłowców, w tym 2 helikopterów wielozadaniowych oraz 2 śmigłowców operacyjno-patrolowych w miejsce sukcesywnie wycofywanych maszyn znajdujących się u kresu technicznej sprawności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA