fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szef MSZ Iranu opuścił szczyt G7. Postęp w rozmowach?

AFP
Minister spraw zagranicznych Iranu w niedzielę pojawił się na szczycie G7 we francuskim Biarritz. Javad Zarif przez kilka godzin rozmawiał m.in. z prezydentem Emmanuelem Macronem, zanim wrócił do Teheranu.

Paryż wzmocnił wysiłki na rzecz złagodzenia napięć między Teheranem a Waszyngtonem. Europejscy przywódcy liczą na to, że uda im się stłumić konflikt, który powstał po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Szef MSZ Iranu Javad Zarif jest objęty amerykańskimi sankcjami, ale przybył wczoraj do francuskiego Biarritz. "Droga jest trudna, ale warto próbować" - napisał na Twitterze. Szef irańskiej dyplomacji spotkał się m.in. z prezydentem Francji oraz przedstawicielami Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Francuski urzędnik po spotkaniu Zarifa z Macronem powiedział, że rozmowa była konstruktywna i będzie kontynuowana. Odmówił komentowania szczegółów spotkania.

Porozumienie z 2015 roku między Iranem a największymi światowymi potęgami miało na celu ograniczenie działalności nuklearnej Iranu w zamian za zniesienie wielu międzynarodowych sankcji wobec Teheranu.

Przywódcy G7 są zgodni, że ich wspólnym celem powinno być powstrzymanie Iranu przed zaostrzaniem konfliktu i rozpoczęcie kolejnych negocjacji z Teheranem. Jak informuje agencja Reutersa, przywódcy podczas kolacji nie zdołali przekonać Trumpa do złagodzenia sankcji nałożonych na Iran.

Dziś prezydenci Francji i Stanów Zjednoczonych pojawią się na wspólnej konferencji prasowej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA