fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ukraina: Sługa Narodu blisko absolutnej większości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w towarzystwie swej żony Oleny głosuje w przyspieszonych wyborach parlamentarnych
AFP
Prezydencka partia Sługa Narodu wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie. Formacja Wołodymyra Zełenskiego zdobyła 44,2 proc. głosów - wynika z badań exit poll. Do rozmów w sprawie utworzenia koalicji Zełenski zaprosił Swiatosława Wakarczuka, lidera partii Hołos (Głos) i wokalistę znanego ukraińskiego zespołu Okean Elzy. Nie jest jednak wykluczone, że partia prezydenta zdobyła większość absolutną w parlamencie.

Informacje o wyniku wyborów pochodzą z "Narodowego exit poll" przeprowadzonego przez Fundację "Demokratyczna Inicjatywa", Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) oraz Centrum Razumkowa. Wyniki uwzględniają dane, które spłynęły do godz. 19.00 czasu polskiego, a więc do zamknięcia lokali wyborczych.

Według tego źródła, w wyborach do Rady Najwyższej partia Sługa Narodu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zdobyła 44,2 proc. głosów.

- To ogromne zaufanie. To koniec wojny, powrót naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełesnki podczas konferencji prasowej Sługi Narodu w Kijowie.

Tymczasem Reuters podał, że po przeliczeniu 40 proc. głosów partia Zełenskiego prowadzi w 120 z 199 jednomandatowych okręgów wyborczych, zdobyła też aż 42 proc. głosów oddawanych na listy partyjne (na Ukrainie obowiązuje mieszany system wyborczy). Oznacza to, że Sługa Narodu po wyborach może dysponować większością w Radzie Najwyższej (parlamencie).

Exit poll: pięć partii w parlamencie

Na drugim miejscu z wynikiem 11,4 proc. znalazła się prorosyjska Platforma Opozycyjna - Za Życie, na trzecim - Europejska Solidarność, ugrupowanie byłego prezydenta Petra Poroszenki (8,8 proc. głosów).

W parlamencie znajdą się także deputowani Batkiwszczyny (Ojczyzny) byłej premier Julii Tymoszenko (7,4 proc. głosów) oraz partii Hołos (Głos), na czele której stoi Swiatosław Wakarczuk, wokalista zespołu Okean Elzy (6,5 proc. głosów).

Siła i Honor Ihora Smeszko zdobyła 4,3 proc. głosów.

O godz. 16 frekwencja wyniosła 36,57 proc. - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza.

Przedwyborcze sondaże wskazywały na wysokie zwycięstwo partii prezydenta.

Koalicja aktora i piosenkarza?

Dane "Narodowego exit poll" dotyczą wyłącznie okręgów wyborczych, w których deputowanych wybiera się z list partyjnych (225 mandatów). Nie świadczą natomiast o wyniku wyborów w jednomandatowych okręgach wyborczych (199 mandatów).

Na razie Sługa Narodu ma 127 mandatów, Opozycyjna Platforma - Za Życie - 33 mandaty, Europejska Solidarność - 25 deputowanych, Batkiwszczyna - 21 a Hołos - 19.

Analitycy szacują, że jeżeli wynik exit poll przełoży się na wynik wyborów w JOW, Sługa Narodu może zdobyć jeszcze około 80 mandatów. Wszystko wskazuje na to, że do utworzenia rządu (co najmniej 226 mandatów) partia prezydenta Zełenskiego będzie potrzebowała koalicjanta.

Cytowany przez portal Ukraińska Prawda Zełenski zaprosił do rozmów w sprawie utworzenia koalicji wokalistę Swiatosława Wakarczuka, lidera partii Hołos.

Wybory na Ukrainie

Przed wyborami chęć utworzenia koalicji ze Sługą Narodu zadeklarowały wszystkie ugrupowania oprócz partii Poroszenki.

Do uzyskania większości w Radzie Najwyższej potrzeba 226 mandatów, większość konstytucyjna to 300 mandatów. Próg wyborczy wynosił 5 proc.

Przedterminowe wybory na Ukrainie odbyły się, ponieważ 21 maja - dzień po swym zaprzysiężeniu - prezydent Wołodymyr Zełenski rozwiązał parlament.

Głosowanie nie zostało zorganizowane na zajętym przez Rosję Krymie ani w Donbasie, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez siły rosyjskie separatystami. Mieszkańcy tych rejonów mogli głosować w innych częściach Ukrainy.

Z uwagi na sytuację na Krymie i w Donbasie, Ukraińcy wybierali w niedzielę 424 zamiast 450 deputowanych. 199 parlamentarzystów wybierano zgodnie z ordynacją większościową (okręgi jednomandatowe), 225 - według ordynacji proporcjonalnej (listy partyjne).

Zgodnie z ukraińskim prawem, Centralna Komisja Wyborcza ma ogłosić oficjalne wyniki wyborów do 5 sierpnia.

Co postuluje Sługa Narodu?

Sługa Narodu w programie wyborczym obiecywała m.in. uregulowanie kwestii przeprowadzania referendum na Ukrainie. Takie prawo gwarantuje konstytucja, ale brak ustawy regulującej przeprowadzania plebiscytów.

Sługa Narodu postulowała także przeprowadzenie decentralizacji władzy w państwie "na wzór europejski", zwiększenie uprawnień samorządów, pozbawienie deputowanych immunitetu oraz modernizację armii i przeznaczenie 5 proc. PKB na siły zbrojne. Partia Zełenskiego szła do wyborów również z hasłem walki z korupcją, obiecując reformę służb antykorupcyjnych oraz konfiskatę majątków skorumpowanych polityków i urzędników.

Problemy ukraińskiej gospodarki

Ukraina boryka się z problemami gospodarczymi - pod względem nominalnego PKB na głowę w 2018 r. była na poziomie Laosu i Papui-Nowej Gwinei. Według danych ministerstwa polityki socjalnej, w w zeszłym roku za granicą pracowało ponad 3 mln Ukraińców - stale, a 7-9 mln - okazyjnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA