fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Patriarcha

AFP
Podczas gdy odnotowuje się największy w historii spadek dochodów w Rosji, dziennikarze ujawniają kolejne bogactwa Cyryla I. Na jego wizerunku cieniem kładą się także jego związki z Kremlem oraz reakcja Cerkwi na pandemię.

Kilka miesięcy po tym jak został intronizowany na patriarchę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, Cyryl I podczas wywiadu w ukraińskiej telewizji zdecydowanie potępił nieograniczoną konsumpcję. Jego zdaniem „zabija ona radość i może zniszczyć całą planetę". „Można kupić jeden jacht i drugi albo jeden samolot i kolejny, ale w końcu zakupy przestają zadowalać i za każdym razem chce się więcej" – przestrzegał duchowny. Według patriarchy osoba, która oddała się konsumpcjonizmowi, szuka kolejnych, jeszcze większych uciech, np. „chce być jak najwyżej w rankingu najbogatszych ludzi Forbesa". „Jeśli całe społeczeństwo osiągnie ten poziom konsumpcji, Ziemia nie będzie tego w stanie wytrzymać" – ostrzegł na zakończenie rozmowy.

Od tego czasu podobny motyw pojawia się w wielu przemówieniach i kazaniach Cyryla I. W kwietniu stwierdził np., że koronawirusa zesłał Bóg, by zniszczył społeczeństwo konsumpcyjne. Jednak słuchając kolejnych apeli patria...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA