fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Owady, rośliny i wyrafinowana gra o przetrwanie

shutterstock
Im mniejsze i słabsze jest zwierzę, tym genialniejsze metody obrony zmuszone jest stosować, by utrzymać się przy życiu. To prawdziwi inżynierowie wojskowi świata zwierzęcego.

Kiedy pomiędzy małą fregatą a atakującymi ją dziesięcioma dużymi pancernikami wroga rozpoczęła się walka, kapitan fregaty rozlał na powierzchni wody jakąś substancję chemiczną. Spowodowała ona natychmiastowe zatonięcie wszystkich okrętów wroga, a fregacie pozwoliła z szybkością trzy razy większą od maksymalnie osiąganej przez nią w zwykłych warunkach oddalić się z miejsca bitwy.

Cudowna broń chrząszcza

Opisana scena jest tak dziwna, że niejednemu z pisarzy tworzących literaturę science fiction nie przyszłaby nawet do głowy. Rozgrywa się ona jednak nie w fantazji, ale w rzeczywistości. Opisany w niej środek chemiczny stanowi bowiem tajną broń należącą do arsenału pewnego gatunku chrząszcza, mianowicie Stenus bimaculatus, zamieszkującego strefę przybrzeżną naszych jezior.

Zaatakowany przez mrówki, stosuje do obrony pierwszą „cudowną broń" ze swego arsenału – zdolność do poruszania się po powierzchni wody. Jej posiadanie sprawiło, że w ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA