fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Michał Łuczewski: Wspólny wróg pozwala nam się jednoczyć

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wmawiamy sobie, że wiemy, gdzie jest dobro, a gdzie zło. Każdy czuje się moralny, bo się w coś całą duszą zaangażował. Jeśli nasze racje są tak oczywiste, dlaczego tak panicznie do nich przekonujemy? Budujemy własne tożsamości, prężąc nieustannie muskuły, a na końcu i tak niepokój w nas zostaje – mówi Michałowi Płocińskiemu socjolog Michał Łuczewski.

Plus Minus: Opublikowane w „Science" badania uczciwości obywatelskiej pokazały Polaków w bardzo dobrym świetle. Tylko w pięciu krajach – Szwajcarii, Norwegii, Holandii, Danii i Szwecji – ludzie częściej zwracali „zagubione" przez badaczy portfele. Co więcej, w Polsce zwracaliśmy je niezależnie od tego, czy w środku były pieniądze czy też nie. Zaskoczyły pana te badania?

... (Cisza).

Pytam jako socjologa...

No właśnie nie wiem, jak to będzie o mnie świadczyło jako socjologu, jeśli przyznam, że zaskoczyły (śmiech). Pamiętam, jak sam w latach 90., jeszcze jako student, znalazłem pieniądze – co prawda luzem, nie w portfelu – i stwierdziłem wówczas, że to po prostu dar z nieba. Gdy przeczytałem o tych badaniach, pomyślałem od razu: czy ja zdałem ten test? Osobiście więc zaskoczyło mnie, że dla ogółu Polaków oddanie portfela to jednak jest naturalna reakcja. Dla mnie nie była. Może teraz ktoś, kto dwie dekady temu zgubił pieniądze na poczcie przy ul. Pereca w Warsza...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA