fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Zgubiona przesyłka czy pusta koperta - WSA rozstrzygnie spór o przedłużenie koncesji

pusta koperta
Adobe Stock
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie, kto ma rację w sporze o przedłużenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego.

Czy obywatel, firma, podatnik mogą – przez roztargnienie czy z rozmysłem – wysłać do urzędu pustą kopertę?! Teoretycznie tak. Nie można też jednak wykluczyć, że urzędnik – przez roztargnienie czy z rozmysłem – jej zawartość zgubił. W obu przypadkach konsekwencje mogą być ogromne. Z dylematem, kto ma rację w takim kopertowym sporze, będzie musiał się zmierzyć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Kto zawinił

Sprawa nie jest banalna, bo chodzi o „przedłużenie" koncesji na rozpowszechnianie jednego z programów telewizyjnych. Skarżąca ATM Grupa SA na podstawie decyzji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z lutego 2011 r. od lat rozpowszechnia program ATM Rozrywka TV. Udzielona na dziesięć lat koncesja wygasa w lutym 2021 r., więc spółka wystąpiła o jej przedłużenie. Zgodnie z przepisami, żeby do tego doszło bez postępowania konkursowego, musiała złożyć stosowne dokumenty na 12 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji. I tak zrobiła.

Czytaj też: Reklamacja przesyłek z sądu - co i jak skarżyć

Jak wyjaśnia Przemysław Kmiotek, wiceprezes Zarządu ATM Grupa SA, komplet dokumentów został złożony w przewidzianym terminie. Problem ujawnił się w połowie marca 2020 r., gdy spółka w związku z Covid-19 i wywołaną nim sytuacją wniosła o rozłożenie na raty opłaty za przedłużoną koncesję. Ku jej zaskoczeniu okazało się, że żadne postępowanie w sprawie się nie toczy.

– Zostaliśmy poinformowani, że w przesyłce wysłanej do KRRiT nie było wniosku. Urzędnicy nie kwestionowali jednak, że koperta do nich dotarła. Twierdzili tylko, że nie było w niej dokumentów potrzebnych do przedłużenia koncesji – tłumaczy Przemysław Kmiotek.

KRRiT uznała, że istnieje prawdopodobieństwo wygaśnięcia koncesji, i rozpisała na nią konkurs.

To nie koniec

Spółka nie daje jednak za wygraną.

– Mamy poczucie ogromnej niesprawiedliwości. Stosowne dokumenty związane z przedłużeniem koncesji zostały przesłane do KRRiT w odpowiednim terminie listem poleconym, na co jest potwierdzenie. Jesteśmy spółką giełdową i mamy stosowne procedury związane z wysyłką dokumentów – podkreśla Przemysław Kmiotek.

Sprawa jest w toku. Spółka złożyła już skargę do warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale z ostrożności przystąpiła też do nowego konkursu.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Robert Krasnodębski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Rymarz Zdort

Gdy następuje spór co do zawartości przesyłki, listu skierowanego do organu, zastosowanie powinna znaleźć zasada domniemania jej zgodności z treścią potwierdzenia nadania przesyłki przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego lub – jeśli treść potwierdzenia nadania nie wskazuje zawartości – oświadczenia nadawcy. Jeżeli bowiem organ nie jest w stanie przedstawić wiarygodnego przeciw dowodu, np. protokołu komisyjnego otwarcia przesyłki, zarejestrowanego na wideo momentu otwarcia itd., to dopuszczenie do swobodnej możliwości kwestionowania zawartości przesyłki przez organ może doprowadzić do trudno wyobrażalnego i nieakceptowalnego stanu prawnego, w którym nadawca nie będzie miał nigdy pewności, że nadał prawidłową przesyłkę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA