fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Sprzedaż pieców węglowych złej jakości może drogo kosztować

Adobe Stock
Sprzedającym kotły na węgiel złej klasy zagrożą wysokie kary pieniężne.

Wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej będą sprawdzać, czy w sklepach są sprzedawane piece węglowe dobrej klasy. Jeżeli nie – będą karać. Rząd chce uszczelnić system kontroli pieców służących do ogrzewania domów. W środę w nocy Sejm uchwalił przepisy w tej sprawie. Chodzi o nowelizację prawa ochrony środowiska.

Wymagania co do kotłów weszły w życie 1 października 2017 r. Było to rozporządzenie dotyczące wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Przewiduje ono, że na rynku powinny być tylko sprzedawane dobrej klasy ekologiczne kotły. Tak się jednak nie stało. Wciąż są sprzedawane kotły niespełniające unijnych standardów.

Z badań Krakowskiego Alarmu Smogowego przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2018 r. wynika, że 20 proc. oferowanych na rynku kotłów jest kiepskiej klasy, czyli zakaz jest omijany.

Nowe przepisy dają prawo Inspekcji Handlowej do kontroli sprzedawanych kotłów oraz nakładania kar, gdy przepisy nie są przestrzegane.

Wysokość sankcji ma zależeć od przychodu danej firmy i wyniesie 5 proc. jego przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął przychodu albo nie prowadził działalności gospodarczej, administracyjna kara pieniężna może wynieść 10 tys. zł.

Kary będą nakładane przez wojewódzkich inspektorów w formie decyzji administracyjnej, od której będzie można się odwołać.

Wojewódzcy inspektorzy mają przekazywać wyniki kontroli prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a ten poinformuje o nich z kolei ministra przedsiębiorczości.

Jednocześnie na przeprowadzenie kontroli zarezerwowano środki budżetowe. W 2019 r. 900 tys. zł, tyle samo w 2020 r. i w kolejnych latach do 2028 r.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA