fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Gminy mają spisać piece - kopciuchy - zmiany w przepisach antysmogowych

AdobeStock
Osoby o niskich dochodach będą mogły liczyć nie tylko na wymianę pieca, ale i ocieplenie całego domu. Powstanie też rejestr starych pieców.

Rząd chce walczyć jeszcze bardziej skutecznie ze smogiem. Planuje więc przeznaczyć więcej pieniędzy na: wymianę w domach jednorodzinnych starych węglowych pieców na nowe, przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz docieplenie domów. Wciąż jest ich około 3 milionów.

Przygotował projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Przewiduje pomoc dla właścicieli domów jednorodzinnych. Wymagają one nie tylko wymiany starego pieca węglowego na ekologiczny, ale także termomodernizacji, by ciepło nie uciekało przez nieszczelne okna czy ściany.

Czytaj też: Kolejne miasta mówią „nie” paleniu węglem w piecach

Szacuje się, że ubóstwem energetycznym jest dotkniętych w Polsce 1,6 mln gospodarstw domowych. A ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie posiada żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplonych.

Z nowych rozwiązań skorzystają tylko osoby o niskich dochodach, których nie stać ani na wymianę pieca, ani też na termomodernizację.

Nie otrzymają pieniędzy do ręki, trafią one do samorządów. A te przygotują programy termomodernizacyjne i będą je prowadzić. Termomodernizację wykona następnie firma wytypowana przez miasto.

Dzięki ustawie możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów termomodernizacji i wymiany pieców.

W lutym 2019 r. weszły w życie przepisy, na podstawie których uruchomiono pilotażowo rządowy program „Stop smog”, który testował nowe rozwiązania m.in. w Skawinie. Przystąpiło jednak do niego niewiele gmin. Dlatego przewidziane są zmiany.

Rząd chce również uruchomić centralną ewidencję emisyjności budynków. Jak tłumaczy, w wielu miejscowościach uruchamiane są instrumenty wsparcia związane z wymianą pieców, podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub montażem alternatywnych źródeł energii, jednak działania te prowadzone są bez oparcia na twardych danych. Dlatego wsparcie nie jest efektywnie zarządzane – nie trafia tam, gdzie jest potrzebne i w takiej formie, w jakiej jest ono niezbędne.

W centralnej ewidencji będą zebrane najważniejsze informacje z ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji kotłów. Umożliwi zbieranie danych o stanie energetycznym budynków, informacji o wszelkich formach pomocy publicznej (dotacje, preferencyjne kredyty) na termomodernizację lub wymianę kotłów, jak również o formach pomocy społecznej lub innym wsparciu ze środków publicznych udzielanych mieszkańcom tych budynków.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA