fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Linac4 gotowy do pracy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

CERN
Nowy akcelerator Linac4 gotowy do pracy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Składa się on m.in. z części zbudowanych w podwarszawskim Świerku.

Urządzenie pozwoli na zwiększenie wydajności Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC, Large Hadron Collider). Linac 4 to 90-metrowy akcelerator liniowy, który wstępnie rozpędza cząstki, trafiające następnie do kolejnych urządzeń przyspieszających w kompleksie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Linac 4 rozpocznie regularną pracę dopiero po przerwie w działaniu akceleratora LHC planowanej na lata 2019–2020.

Akcelerator Linac 4 będzie rozpędzał jony wodoru do energii kinetycznej 160 milionów elektronowoltów, czyli ponadtrzykrotnie większej niż jego poprzednik, czterdziestoletni Linac 2. Jednocześnie ponaddwukrotnie zwiększy gęstość paczek rozpędzanych cząstek, dzięki czemu będzie można doprowadzić do większej liczby zderzeń badanych w detektorach LHC.

Linac 4 zawiera struktury przyspieszające cząstki, które uzyskują coraz większą energię. Ostatni etap przyspieszania zachodzi w 12 strukturach akceleracyjnych wykonanych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Każda ze struktur ma 54 cm średnicy i 150 cm długości. Wewnątrz znajduje się siedem wnęk rezonansowych, w których z częstotliwością ponad 300 mln Hz drga pole elektromagnetyczne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA