fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Jaki był rok 2016 dla deweloperów i klientów

Angel River we Wrocławiu – chętnych na luksusowe mieszkania nie brakuje.
materiał inwestora
Deweloperzy sprzedawali więcej lokali, niż wprowadzali do oferty. W polskie mieszkania inwestowali także obcokrajowcy. Hossa nie ominęła rynku biur.

– To był wyśmienity rok na rynku mieszkaniowym, zarówno dla deweloperów, jak i dla klientów – ocenia Marcin Uryga, analityk Emmerson Realty. – Pierwsi bili rekordy sprzedaży, drudzy mogli przebierać w systematycznie dostarczanych na rynek mieszkaniach – podkreśla.

O rekordach mówi też Tomasz Kołodziejczyk z redNet Property Group. – Mijający rok był najlepszy w historii polskiego rynku deweloperskiego. W ośmiu miastach popyt przewyższył podaż – podkreśla.

Analitycy redNet Property Group szacują, że w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Łodzi, Katowicach i Szczecinie deweloperzy sprzedali 60,1 tys. lokali, a wprowadzili do oferty 57,8 tys. W ubiegłym roku nabywców znalazło 56,1 tys. mieszkań. Na rynku zaoferowali 61,1 tys. lokali. Marcin Krasoń z firmy Home Broker zwraca zaś uwagę, że deweloperzy jeszcze nigdy nie oddawali do użytku tylu mieszkań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy było to 77,8 tys.

Firmy zacierają ręce. – Popyt na mieszkania jest coraz większy, inwestycji przybywa – podkreśla Krzysztof Foder z Bouygues Immobilier Polska. – W tym roku na rynek mieszkań wpływ miał m.in. program „MdM". Pieniądze z tegorocznej puli wyczerpały się już po trzech miesiącach.

Na ogromną popularność „MdM" wskazuje też Teresa Witkowska z RED Real Estate Development. – Zainteresowanie dopłatami było tak duże, że już w lipcu wstrzymano przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z puli na 2017 rok – przypomina.

Powodzeniem cieszyły się także mieszkania luksusowe. – Przybywa zamożnych klientów, którzy wybierają nieruchomości z najwyższej półki. Apartamenty w Polsce coraz częściej kupują także obcokrajowcy – mówi Ron Ben Shahar z Angel Poland Group.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska, przewiduje, że w najbliższych latach podaż mieszkań się zwiększy. – Deweloperzy intensywnie inwestowali w nowe projekty – wyjaśnia. – Także dla nas ten rok był udany. Sprzedaliśmy powstające w Warszawie lokale zagranicznemu funduszowi specjalizującemu się w zarządzaniu mieszkaniami na wynajem – mówi Bednarek.

Hossa panowała także na rynku biurowym. Z danych CBRE wynika, że podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyła 5 mln mkw. W całym kraju jest obecnie ponad 9 mln mkw. biur.

Alexander Jurkowitsch, członek zarządu spółki Warimpex, podkreśla, że deweloperzy interesują się już nie tylko rynkiem stołecznym, ale i miastami regionalnymi, gdzie popyt napędzają firmy z branży usług dla biznesu i nowoczesnych technologii.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA