fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wynajem mieszkania w wakacje to działalność gospodarcza

123RF
Udostępnienie lokalu na krótkie pobyty w sezonie letnim powoduje utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Takie wnioski wynikają z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z a 13 stycznia 2017 r. (0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, wskazywał, że wynajmuje mieszkania na cele mieszkaniowe, jednak w związku z tym, że najemcy często opuszczają mieszkanie i wypowiadają umowę najmu z końcem czerwca, podatnik zamierza na okres wakacyjny wynajmować mieszkanie turystom, zanim we wrześniu znajdzie nowego najemcę na dłuższy czas. Podatnik wskazał też, że w jego ocenie wynajem na doby będzie wynajmem, który nie będzie miał charakteru ciągłego, tylko okazjonalny, oraz że przed oraz po przerwie wakacyjnej – letniej będzie kontynuował wynajem długoterminowy na cele mieszkaniowe.

Podatnik chciał uzyskać odpowiedź, czy przysługuje mu prawo opodatkowania ryczałtem dochodu z wynajmu przez 12 miesięcy w roku (gdzie przez 10 miesięcy wnioskodawca wynajmuje mieszkanie na cele mieszkaniowe, a w okresie wakacyjnym na doby).

Organ podatkowy wskazał, że wynajem nieruchomości na krótkie pobyty, czyli tzw. najem krótkoterminowy jest w istocie szeregiem cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, tj. wykonywanych w sposób wynikający z definicji działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu nieruchomości – jako usługi związane z zakwaterowaniem na krótkie pobyty – powinny więc zostać zakwalifikowane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do przychodów z działalności gospodarczej.

Konkludując, organ podatkowy dodał jeszcze, że mając na uwadze, iż pytający planuje (a więc de facto wie, jak będzie wyglądać jego aktywność przez cały rok), że mieszkanie będzie w miesiącach letnich udostępniane „na doby", a od września do czerwca mieszkanie to będzie wynajęte długoterminowo, uzasadnione jest stwierdzenie, że tak zorganizowany sposób udostępniania mieszkania jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji, podatnik nie będzie miał możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Całość dochodu uzyskanego z najmu należy zatem opodatkować według skali podatkowej lub w formie tzw. podatku liniowego.

—Bożena Nowicka

Bożena Nowicka, doradca podatkowy w DORADCA Sp. z o.o. w Lublinie

Nie warto dokładnie pisać o swoich planach

Interpretacja IS w Bydgoszczy zasługuje na krytykę. Podatnik został skrzywdzony niekorzystną odpowiedzią, tylko dlatego, że wszystkie planowane zamierzenia opisał dokładnie fiskusowi. Organ podatkowy wykorzystał to i uznał, że skoro podatnik już teraz ma wszystko świetnie zaplanowane (podatnik wie komu i w jakim okresie będzie wynajmował mieszkanie), to znaczy, że jego przedsięwzięcia w zakresie wynajmu są już teraz bardzo dobrze zorganizowane i spełniają definicję działalności gospodarczej. To zaś powoduje, że do jego aktywności nie może mieć zastosowanie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ciekawe, czy stanowisko fiskusa byłoby takie samo, w sytuacji, gdyby podatnik, nie planując działań polegających na krótkotrwałym wynajmie, uzyskałby jednak sporadyczne przychody z takiego wynajmu. W takich okolicznościach zapewne odpadłby organowi zarzut podejmowania działań zorganizowanych w celu osiągnięcia przychodów z wynajmu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA