fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Idealne espresso modelowane matematycznie

Shutterstock
Modelowanie matematyczne pozwoliło na obliczenie jak grubo powinna być zmielona kawa, aby powstało idealne espresso. Okazało się, że taka kawa wymaga mniej fusów niż tradycyjna co przynosi konkretne oszczędności finansowe.

Matematyk to nie jest profesja, która jako pierwsza kojarzy się z perfekcyjnym espresso. A jednak to dzięki niej możemy napić się prawdziwie czarnej, mocnej i aromatycznej kawy. Dr Jamie Foster, matematyk z Uniwersytetu w Portsmouth, postanowił zakwestionować powszechną wiedzę o idealnie zaparzonej kawie. Udowodnił on, że mniej ziaren kawy, ale grubiej zmielonych jest kluczem do uzyskania napoju równie mocnego i aromatycznego co przy metodach tradycyjnych. Przekłada się to na konkretne oszczędności finansowe. Jak do tego doszedł? Zastosował modelowanie matematyczne.

Fostera i jego zespól zastanawiało, czemu dwie kawy zaparzone w ten sam sposób często smakują zupełnie inaczej. Naukowcy zaczęli od stworzenia nowej teorii matematycznej opisującej ekstrakcję z jednego ziarna kawy. Na zmieloną porcję, która trafia do pojemnika zaparzającego ekspresu do kawy, trafia ich miliony. Naukowcy musieli zmierzyć się z niezwykle skomplikowanymi równaniami, które opisywały tą porcję.

„Ciężka praca matematyczna polegała na systematycznym upraszczaniu tych równań, w taki sposób, aby żaden ważny szczegół nie został utracony” - powiedział Foster.

Okazało się, że sprawa wcale nie jest prosta. Na pierwszym etapie badacze zauważyli, że kawa w kolejnych filiżankach jest bardziej powtarzalna jeśli zmielone ziarna są grubsze.

„Kiedy ziarna były drobno zmielone, cząstki były tak małe, że w niektórych częściach złoża zatykały przestrzeń, w której powinna płynąć woda” - powiedział dr Foster.

Z wyliczeń naukowców wynikało, że te zatkane części złoża nie o oddają aromatu ponieważ nie są obmywane przez wodę, jeśli ziarna będą grubsze woda dotrze do całej objętości złoża umoszczonego w pojemniku zaparzającym co pozwoli na uzyskanie mocniejszego ekstraktu.

„Po zmianie ustawień młynka możemy zużywać mniej ziaren i być bardziej przyjaźni dla środowiska. Jest to również tańsze” - podkreśla Foster.

Nowe przepisy na kawę parzoną ze złoża o odpowiedniej granulacji, które wyliczyli matematycy, zostały zastosowane w jednej z amerykańskich kawiarni. W ciągu roku przyniosły oszczędności rzędu tysięcy dolarów. Zespół oszacował, że wprowadzenie ich dla całego rynku kawy w Stanach Zjednoczonych może przynieść oszczędności rzędu 1,1 mld dolarów rocznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA