fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Nowy fortepian dla Fryderyka

Wojciech Grzędziński/NIFC
Zakupioną właśnie kopię instrumentu Pleyela z 1830 r. usłyszymy po raz pierwszy 1 marca na koncercie chopinowskim w Warszawie.

Okazja jest szczególna. Tego dnia obchodzimy 209. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Fortepian Pleyela należał zaś do jego ulubionych, zapewne na takim instrumencie grywał więc w Paryżu.

Pierwsza prezentacja fortepianu kupionego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Fundacji Orlen – Dar Serca i Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej odbędzie się w Filharmonii Narodowej.

Fortepian odtworzył najwybitniejszy znawca takich instrumentów Amerykanin Paul Mc Nulty. A Koncert f-moll Chopina zagra na nim Tomasz Ritter, zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Towarzyszyć mu będzie Oh! Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Dirka Vermeulena. W programie są też utwory Stanisława Moniuszki i Karola Lipińskiego.

Tradycyjnie w dzień urodzin Chopina w południe w Żelazowej Woli odbędzie się recital chopinowski transmitowany przez Program 2 PR. Wystąpi inny laureat ubiegłorocznego konkursu Krzysztof Książek. Dwójka ma też transmitować koncert z Filharmonii, będzie on także dostępny w streamingu.

Z okazji urodzin kompozytora NIFC ogłosił też program tegorocznego festiwalu „Chopin i jego Europa", który odbędzie się między 14 sierpnia a 1 września. Jego drugim bohaterem jest Stanisław Moniuszko, więc jego „Flisa" zaprezentuje Włoch Fabio Biondi z Europa Galante, Christoph Pregardien zaśpiewa pieśni, a Caprien Katsaris zagra utwory fortepianowe Moniuszki.

Cały program: festiwal.nifc.pl/pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA