fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Chiny: W kilka dni powstanie szpital z 1000 łóżek. Powód? Nowy wirus

AFP
W Wuhan błyskawicznie budowany jest szpital, w którym ma znajdować się ok. 1000 łóżek. Szpital ma zająć się leczeniem wyłącznie osób zarażonych koronawirusem, który pojawił się w tym chińskim mieście pod koniec 2019 roku - podają chińskie media, cytowane przez agencję Reuters.

W wyniku zarażenia się nieznanym dotąd koronawirusem w Chinach zmarło już 25 osób, a ponad 800 jest nim zarażonych. Większość zachorowań zarejestrowano w Wuhan, w mieście, w którym pojawił się wirus - prawdopodobnie na tamtejszym targu z owocami morza, który jest nieczynny od 1 stycznia.

Przypadki zachorowań spowodowanych koronawirusem odnotowano jeszcze w siedmiu innych krajach - USA, Tajlandii, Korei Południowej, Japonii, Wietnamie, na Tajwanie i w Singapurze.

Szpital w Wuhan ma być zbudowany na przedmieściu na terenie kompleksu wypoczynkowego, który pierwotnie miał być przeznaczony dla robotników z Wuhan. Na miejscu budowy jest już 10 buldożerów i 35 koparek, które dotarły tam w czwartek w nocy. Szpital ma być gotowy do poniedziałku - pisze "Changjiang Daily".

China State Construction Engineering, jedna z firm budowlanych wznoszących szpital poinformowała w piątek, że "robi co może, aby poradzić sobie z trudnościami" wynikającymi z ekspresowego tempa budowy. Na miejscu ma pracować ponad 100 budowlańców z tej firmy.

Podobną błyskawiczną inwestycję zrealizowano w Chinach w czasie epidemii SARS - kiedy w tydzień postawiono na przedmieściach Pekinu szpital, w którym w ciągu następnych dwóch miesięcy leczono co siódmego chorego na SARS w Chinach.

"To był cud w historii nauk medycznych" - pisze dziennik "Changjiang Daily".

Władze obawiają się, że wirus zacznie się rozszerzać szybciej od soboty, gdy setki milionów Chińczyków wyruszą w rodzinne strony, by świętować nadejście Chińskiego Nowego Roku.

Koronawirus, który pojawił się w Wuhan ma pochodzenie odzwierzęce - prawdopodobnie pierwsi chorzy zarazili się nim jedząc mięso węży lub nietoperzy, które były nosicielami wirusa.

Jak na razie nie ma skutecznego lekarstwa przeciw wirusowi, który wywołuje symptomy podobne do grypy: gorączkę, problemy z oddychaniem i kaszel.

Nowy wirus należy do tej samej rodziny wirusów co wirus wywołujący SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. W wyniku epidemii SARS w latach 2002-2004 zmarły 774 osoby.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA