fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Picie słodkich napojów może przyspieszyć śmierć

Shutterstock
Nowe, przeprowadzone na dużą skalę badanie wskazuje jednoznacznie, że spożywanie słodkich napojów źle wpływa na stan zdrowia i może przyspieszyć nasz zgon.

Nowe badanie koordynowane przez naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) poddało analizie związek między całkowitym spożyciem słodzonych cukrem i sztucznie słodzonych  napojów bezalkoholowych, a śmiertelnością. Badanie analizowało konkretne przyczyny śmierci.

Badanie obejmowało dane prawie 452000 osób zgromadzone w European Prospective Investigation on Cancer and Nutrition (EPIC) przy średnim okresie obserwacji dłuższym niż 16 lat. EPIC to ogólnoeuropejska analiza związków między dietą a nowotworami, a także innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe. Badanie porównywało przyczyny śmiertelności osób, które piły mniej niż jedną szklankę słodkich napojów bezalkoholowych miesięcznie z tymi, które wypijały co najmniej dwie szklanki dziennie.

W badaniu stwierdzono, że osoby które spożywały ponad dwie szklanki słodkich napojów dziennie były bardziej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia. Jednak już jedna szklanka powodowała wzrost ilości zgonów z powodu chorób układu pokarmowego.

Badanie wykazało jednoznacznie, że spożywanie słodzonych zarówno cukrem, jak i sztucznie słodzonych napojów bezalkoholowych pogarszało stan zdrowia i było związane z ilością zgonów wywołanych przez wszystkie przyczyny zdrowotne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA