fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Siła mięśni wpływa na długość życia. Chcesz żyć dłużej? Podnoś ciężary

Pixabay
Osoby o słabszych mięśniach nie żyją tak długo, jak osoby o wysokiej sile mięśniowej - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan.

Po analizie wyników stwierdzono, że osoby o niskiej wytrzymałości mięśniowej są o 50 proc. bardziej narażone na przedwczesną śmierć od osób, które mają więcej siły.

- Utrzymanie odpowiedniej siły mięśni przez całe życie, a zwłaszcza w późniejszym okresie życia, jest niezwykle ważne dla długowieczności i powstrzymania procesu starzenia - powiedziała Kate Duchowny z Uniwersytetu Michigan.

Duchowny przekazała, że coraz więcej badań wykazuje, że siła mięśni może być jeszcze ważniejszym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie i długowieczność niż sama masa mięśniowa.

Jak wynika z badań, połowa dorosłych Amerykanów powyżej 65 roku życia żyje z niepełnosprawnością. 

Badania przeprowadzono z użyciem dynamometru (siłomierza). Wśród osób uczestniczących w badaniu sprawdzano siłę uchwytu. Do analizy przygotowano wyniki 8326 osób powyżej 65 roku życia.

Jako punkt odniesienia "osłabienia mięśni" wyliczono u mężczyzn siłę uchwytu poniżej 39 kilogramów, a u kobiet 22 kilogramów.  46 proc. badanych zostało sklasyfikowanych jako "słabe".

Osoby, które mają lepszy chwyt, dłużej mogą żyć samodzielnie. Osoby o słabszej sile szybciej pomagają asysty drugiej osoby przy wykonywaniu podstawowych czynności.

Wytrzymałość uchwytu jest zdaniem naukowców dobrym odzwierciedleniem ogólnej wytrzymałości organizmu. Do tego jest łatwa do zmierzenia przez lekarzy.

- Wzmacnianie siły uchwytu jako integralna część rutynowej opieki pozwala na zwiększenie żywotności i niezależności osób starszych - twierdzą naukowcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA