fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Młodzi internauci są nieostrożni

Bloomberg
Użytkownicy Internetu poniżej 24 lat są bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń, czyhających w sieci niż internauci w wieku 45+.

W parze z tą wiedzą nie idzie jednak skłonność do większej ochrony, jak ma to miejsce w przypadku osób starszych. To główne wnioski z badań Consumer Security Risks Survey 2015 oraz quizu Czy jesteś cyber-łebski", przeprowadzonych przez Kaspersky Lab.

Mądry Polak po szkodzie

Udostępnianie swoich danych online to dla młodych norma - aż 83 proc. z nich przesyła wiadomości prywatne, podczas gdy wśród osób powyżej 45. roku życia tego typu działania podejmuje nieco ponad połowa (53 proc.). Niemal co czwarty młody internauta przynajmniej raz udostępnił niedwuznaczne treści.

Starsi użytkownicy sieci są z kolei bardziej ostrożni, choć przyznają, że ich wiedza nie jest wystarczająca, aby bez problemu dostrzec cyberzagrożenie.

"Bez względu na wiek użytkownicy muszą być ostrożni i czujni online, jak również świadomi potencjalnych zagrożeń, niezależnie od tego, jak często i w jakim celu korzystają z Internetu. Niezbędne jest również korzystanie z rozwiązania bezpieczeństwa, które zapewnia całkowitą ochronę podczas pobierania i instalowania plików oraz komunikacji online" - twierdzi David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Niebezpieczna sieć

W przypadku wszystkich internautów aż 40 proc. używa tych samych haseł do wielu kont. Co drugi z nich zapisuje je w miejscach nie uznawanych za bezpieczne, choćby w notatnikach.

Niemal jedna trzecia młodych respondentów pobiera pliki z więcej niż jednego źródła. Niewiele mniej, bo 26 proc. nie zapoznaje się z warunkami umowy, gdy instaluje nowe oprogramowanie. W przypadku, gdy oprogramowanie zostałoby uznane przez program antywirusowy za niebezpieczny, niemal co czwarta osoba w młodym wieku zdecydowałaby się na tymczasowe wyłączenie ochrony. Większą ostrożność wykazują osoby dojrzałe. Tylko 12 proc. z nich nie czyta informacji napisanych małą czcionką. Nadal problemem pozostaje umiejętność identyfikacji szkodliwego pliku. Aż 71 proc. młodszych i 81 proc. starszych zwróciło na to uwagę.

Jak wynika z badań, młodsi i mniej roztropni użytkownicy Internetu są bardziej narażeni na cyberataki. Ponad połowa z nich w ubiegłym roku doświadczyła zainfekowania systemu, podczas gdy wśród osób starszych odsetek wyniósł 34 proc.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA