fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Main Topic EKO

  • 30.11.2020

Unia i Stany „zaklepują” sobie szczepionki u producentów

AFP
Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę co najmniej 300 mln dawek szczepionki na COVID-19. Z amerykańską J&J zakończyła wstępne rozmowy o 200 mln dawek, teraz będzie je zamawiać. Stany zamówiły w Modernie 100 mln dawek za ok. 1,5 mld dolarów.

Na świecie nie ma jeszcze dostępnej szczepionki na koronawirusa. bo nadal trwają testy. Tylko Rosja pochwaliła się, że ją już ma, ale nie ujawniła żadnych szczegółów. Prace nad tym najbardziej potrzebnym specyfikiem dobiegają końca, firmy farmaceutyczne spodziewają się zatwierdzenia ich wynalazków w najbliższych miesiącach. Pojawiają się natomiast coraz częściej informacje o wstępnych zamówieniach szczepionek.

Komisja Europejska ogłosiła w piątek o zawarciu z angielsko-szwedzką AstraZeneca umowy kupna co najmniej 300 mln dawek z opcją na dalsze 100 mln, jeśli okaże się bezpieczna i skuteczna. Bruksela ma mandat 27 krajów Unii na negocjowanie takich zakupów w ich imieniu, rozmawia też z innymi firmami farmaceutycznymi. 31 lipca Bruksela porozumiała się z francuską Sanofi i brytyjską GlaxoSmithKline co do dostawy 300 mln dawek. Komisja rozmawia też z amerykańskimi firmami Pfizer i Moderna. z niemiecka CureVac.

W ostatnim tygodniu zakończyła wstępne rozmowy z amerykańskim koncernem Johnson & Johnson w sprawie kupna 200 mln dawek, teraz przystąpi do negocjowania umowy kupna szczepionki, a jeśli okaże się bezpieczna i skuteczna, zastrzeże w kontrakcie opcję na dalsze 200 mln dawek. J&J może wyprodukować do końca 2021 r. do miliarda dawek swej szczepionki — powiedzieli Reuterowi szefowie tego koncernu. Szczepionka będzie podawana jednorazowo

Unia przeznaczy ok. 2 mld euro z funduszu na nadzwyczajne sytuacje, aby mieć dość umów kupna szczepionek od różnych producentów dla 450 mln mieszkańców. — Życie naszych mieszkańców i nasza gospodarka potrzebują bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Obecne rozmowy przybliżają nas do osiągnięcia tego— oświadczyła Ursula von der Leyen po rozmowach z J&J..

Stany Zjednoczone zawarły porozumienie z Moderną o zakupie 100 mln dawek potencjalnej szczepionki za ok. 1,5 mld dolarów — podała firma i Biały Dom. Moderna ustaliła cenę ok. 30,5 dolarów za dawkę dla jednej osoby w reżimie 2 zastrzyków. Władze w Stanach zawarły w ostatnich tygodniach różne umowy kupna kilkuset milionów dawek potencjalnych szczepionek rożnych firm w ramach programu Operation Warp Speed, który zakłada dostarczenie szczepionki do końca roku.

Szczepionka dla Latynosów

AstraZeneca ogłosiła ponadto, że na początku 2021 r. może zacząć produkcję 400 mln dawek szczepionki dla Ameryki Łacińskiej. W partnerstwie z rządami Meksyku i Argentyny wypuści początkowo 150 mln dawek, a następnie wykona co najmniej 400 mln do rozpowszechnienia w regionie — poinformowała Sylvia Varela, szefowa tej firmy na Meksyk.

Cena nie została jeszcze ustalona, ale nie powinna przekraczać 4 dolarów za dawkę. To dałoby koszt 600 mln za pierwsze 150 mln dawek. Nie wiadomo, ile będzie kosztować plan obu krajów, ale duże środki przeznaczyła na niego fundacja meksykańskiego miliardera Carlosa Slima.

Testy kliniczne III etapu przebiegają w USA, RPA, Anglii i Brazylii, zakończą się w listopadzie-grudniu i wtedy producent wystąpi do rządów o zatwierdzenie szczepionki. Gdy to nastąpi, przekaże pod koniec roku technologię produkcji argentyńskiej INSUD Group i meksykańskiej Laboiratorios Liomont, które zaczną same produkować w I kwartale 2021 — poinformowała Varela.

Brazylia zapowiedziała przeznaczenie 355 mln dolarów na zakup szczepionki AstraZeneca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA