fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Pracownicy medyczni bez kwarantanny po przekroczeniu granicy kraju

AFP
Pracownicy medyczni nie będą już musieli poddawać się kwarantannie po powrocie do kraju - wynika z opublikowanego w sobotę rozporządzenia.

Naczelna Rada Lekarska informuje, że zgłoszone przez prezydium NRL uwagi do rządowego projektu rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dotyczące konieczności odbywania kwarantanny przez pracowników medycznych przekraczających granicę RP w celu wykonywania zawodu, zostały uwzględnione.

Przypomnijmy, że jeszcze 15 maja br. prezydium NRL  wystosowało stanowisko, w którym odnosi się do projektu znoszącego część dotychczasowych nakazów i obostrzeń wprowadzonych w wyniku rozprzestrzeniania się na terytorium Polski COVID-19. Lekarze podważyli zasadność proponowanych przepisów, które z jednej strony pozwalają na częściowe otwarcie punktów gastronomicznych, zakładów fryzjerskich i kasyn, a z drugiej utrzymują nie znajdujące uzasadnienia i krytykowane ograniczenie możliwości wykonywania przez personel medyczny pracy za granicą kraju, poprzez utrzymanie obowiązku poddania się kwarantannie po każdorazowym przekroczeniu granicy państwa.

- Rozwiązanie takie wyklucza możliwość transgranicznego świadczenia pracy przez personel medyczny i nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia, w szczególności przy zestawieniu z dość szerokim katalogiem osób, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy - czytamy w stanowisku.

Nie było to pierwsza reakcja rady w tej sparwie. NRL juz 1 maja br. apelowało ws. przedmiotowego rozporządzenia. W sprawie wypowiedział się również Rzecznik Praw Obywatelskich, który w piśmie z dnia 7 maja br. zwrócił się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o podjęcie stosownych działań legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania z obrotu prawnego przepisów prawa, które niezgodnie z Konstytucją nakładają na osoby wykonujące zawody medyczne obowiązek odbycia kwarantanny wyłącznie w oparciu o kryterium przekroczenia granicy państwowej. - Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił również obawy samorządu lekarskiego, że przepisy te wpisują się w postępującą stygmatyzację środowiska lekarzy i innych zawodów medycznych - relacjonują lekarze.

Źródło: NRL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA