fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

20 marca początek astronomicznej wiosny

AFP
20 marca to początek astronomicznej wiosny. Dopiero dzień później, bo 21 marca, rozpoczyna się wiosna kalendarzowa.

Początek astronomicznej wiosny przypada 20 marca 2019 o godzinie 22:58. Tego dnia dzień i noc mają taką samą długość, czyli mamy do czynienia z równonocą wiosenną. Dzień będzie się oczywiście stopniowo dalej wydłużał.

Wiosna astronomiczna, a kalendarzowa

Dzień później, w czwartek 21 marca, przypada wiosna kalendarzowa.

Różnica między kalendarzowym, a astronomicznym początkiem wiosny związana jest z ruchem Słońca. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia roku.

Ciekawe jest jednak to, że czasem terminy kalendarzowej i astronomicznej wiosny wypadają tego samego dnia. Dlaczego? Chodzi tu właśnie o ruch ziemi, tak zwany ruch precesyjny, który nie jest uwzględniony w wykorzystywanych przez nas kalendarzach. W związku z ruchem precesyjnym, konieczne były przesunięcia, których skutkiem jest właśnie rozróżnienie wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

Kiedy poczujemy wiosnę?

Choć astronomiczna wiosna zaczyna się we środę, a kalendarzowa w czwartek, to dla wielu osób wiosna zaczyna się po prostu wtedy, gdy pojawia się więcej słońca i bardziej pogodne dni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA