fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

NASA odwołuje kosmiczny spacer kobiet. Za mało pasujących skafandrów

Christina Koch
AFP
Plany NASA dotyczące pierwszego kosmicznego spaceru zespołu składającego się wyłącznie z kobiet zostały zmienione po tym, jak agencja zdała sobie sprawę z problemu "dostępności pasujących skafandrów".

Amerykańska agencja kosmiczna w tym miesiącu ogłosiła, że chce, by 29 marca astronautki Anne McClain i Christina Koch opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i przeprowadziły kosmiczny spacer, aby zainstalować nowe baterie. Zwykle misja taka przeprowadzana jest przez mężczyzn lub przez duet męsko-damski.

W poniedziałkowym oświadczeniu NASA zmieniła swoje plany, "po części z powodu braku dopasowanych skafandrów kosmicznych dla astronautek". Koch i McClain zdały sobie bowiem sprawę, że potrzebują skafandra o tym samym rozmiarze. Tymczasem zauważono, że w zaplanowanym terminie misji dostępny będzie jeden takowy kombinezon. Założy go Koch - ostatecznie ustalono.

"Szefostwo misji postanowiło dostosować zadania, częściowo z powodu dostępności skafandra na stacji" - czytamy w oświadczeniu NASA. "McClain dowiedziała się podczas swojego pierwszego spaceru kosmicznego, że skafander średniego rozmiaru - w szczególności górna część skafandra na klatkę piersiową - pasuje jej najlepiej. Ponieważ tylko jeden średniej wielkości skafander może być gotowy do piątku 29 marca, założy go Koch" - dodano.

McClain w zeszłym tygodniu została 13. kobietą, która wzięła udział w spacerze kosmicznym. 22 marca opuściła ISS razem z innym astronautą NASA, Nickiem Hague. Koch jest następna w kolejce - będzie 14.

Spacer McClain i Koch miał być częścią tzw. Miesiąca Historii Kobiet - corocznego święta obchodzonego przez cały marzec w USA, Wielkiej Brytanii i Australii, kiedy szczególnie podkreśla się wkład kobiet w tworzenie historii.

Z uwagi na niedobory skafandrów partnerem Koch 29 marca będzie ponownie Hague. Para "zainstaluje potężne akumulatory litowo-jonowe dla jednej pary paneli słonecznych stacji". Spacer, razem z przygotowaniami, ma potrwać łącznie ok. sześciu i pół godziny.

Pierwszą kobietą, która wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną, była 35 lat temu Swietłana Sawicka. Stację Salut-7, gdzie była inżynierem pokładowym, opuściła na 3 godziny i 35 minut.

Źródło: rp.pl/ Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA