fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

W kierunku Ziemi leci olbrzymia asteroida

123RF
Ogromna asteroida Bennu - o średnicy ok. 500 metrów, ważąca ok. 79 mld kilogramów - zmierza w kierunku Ziemi, w której pobliżu znajdzie się ok. 2135 roku - szacuje NASA. Prawdopodobieństwo zderzenia wynosi dziś ok. 1:2700.

Gdyby asteroida uderzyła w Ziemię, uwolniłaby energię o mocy 1200 megaton - 80 tysięcy razy większą niż bomba atomowa, którą zrzucono na Hiroszimę.

Jak pisze brytyjski "London Evening Standard" grupa naukowców skupionych w Lawrence Livermore National Laboratory pracuje, wraz z NASA, nad statkiem kosmicznym HAMMER, który miałby być wykorzystywany do zmieniania trajektorii asteroid zmierzających ku Ziemi. NASA opracowuje też alternatywny plan niszczenia asteroid za pomocą bomb atomowych.

Jednak Bennu - jak czytamy - jest zbyt duża, by statek typu HAMMER mógł zmienić jej trajektorię. Pozostaje więc wariant z użyciem broni atomowej, ktory jest jednak niebezpieczny, ponieważ mógłby sprawić, że na Ziemię spadłby deszcz radioaktywnych meteorytów.

Do zderzenia Bennu z Ziemią mogłoby dojść ok. 25 września 2135 roku.

Kirsten Howley, fizyk z Lawrence Livermore National Laboratory i współautorka raportu ws. Bennu podkreśla, że choć dziś szanse na zderzenie wydają się niewielkie to jednak konsekwencje byłyby straszliwe.

Howley ostrzega, że prawdopodobieństwo zderzenia może się zmienić - zmniejszyć lub zwiększyć - wraz ze zdobyciem dokładniejszych informacji o trajektorii Bennu.

Źródło: standard.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA