fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Obostrzenia. Rząd przyspiesza otwarcie kultury i sportu

premier Mateusz Morawiecki
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Przyspieszamy otwarcie instytucji kultury o osiem dni, a branży sportowej o jeden dzień - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że jednorazowy dodatek covidowy dla personelu niemedycznego wyniesie 5 tys. zł.

- Specjaliści, epidemiolodzy, nasza Rada Medyczna, rady medyczne innych krajów (...) mówią, że trzeba jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji. Dlatego w ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:
Członek Rady Medycznej za profitami dla zaszczepionych przeciw COVID-19

Dodał, że im więcej osób będzie zaszczepionych przeciw COVID-19, tym szybciej osiągnięta zostanie odporność zbiorowa. - I tym szybciej będziemy mogli się pozbyć tego niedobrego czasu, będziemy mogli spojrzeć w przyszłość z większym optymizmem - dodał.

Dodatek covidowy dla personelu niemedycznego

Na konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka premier Morawiecki odniósł się także do dodatku covidoweggo dla tzw. personelu niemedycznego.

- Chcę przekazać informację o konkretnym, finansowym wsparciu dla części personelu - dla salowych, noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego - powiedział.

- Wszystkim tym, którzy mają przepracowanych co najmniej 21 dni w obszarze covidowym postanowiliśmy przekazać jednorazowy dodatek, jednorazową wypłatę 5 tys. zł. Niech to będzie pewne dodatkowe wsparcie i taki ukłon w stronę tej bardzo ważnej części personelu - oświadczył.

Kultura i sport otwarte nieco wcześniej

Morawiecki odniósł się również do ogłoszonego pod koniec kwietnia planu łagodzenia ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzonych przez rząd w związku z koronawirusem.

Harmonogram z 28 kwietnia przewidywał, że 29 maja będzie mogło nastąpić otwarcie kin i teatrów (z obłożeniem maksymalnym 50 proc.), otwarcie krytych obiektów sportowych dla wszystkich (z maksymalnym obłożeniem 50 proc.) oraz otwarcie siłowni, klubów fitness i solariów (limit 1 os. na 15 m2).

Dowiedz się więcej: Rządowy plan luzowania obostrzeń z 28 kwietnia

- Potrzebujemy we właściwy sposób korzystać z dobrodziejstw tego nieco lepszego czasu, z którym mamy ostatnio do czynienia. Zdecydowaliśmy się z ministrem (zdrowia), z Radą Medyczną, dokonać drobnych korekt związanych z planem na maj, który obowiązuje i który jest dobrym planem - powiedział w środę szef rządu.

Dowiedz się więcej:
Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer dopuszczona w USA od 12. roku życia
Za szczepionki Pfizera UE zapłaci więcej niż do tej pory

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o 8 dni, na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać - oświadczył premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że branża sportowa (baseny, siłownie, kluby fitness) będzie mogła "w reżimie sanitarnym" wznowić działalność 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej niż zakładał to dotychczasowy harmonogram.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA