fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Za szczepionki Pfizera UE zapłaci więcej niż do tej pory

fiolki po szczepionce Comirnaty firm Pfizer i BioNTech
AFP
Kupując szczepionkę przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech Unia Europejska będzie musiała zapłacić więcej niż płaciła do tej pory - przekazał komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Jak informowała przewodnicząca Ursula von der Leyen, Komisja Europejska zatwierdziła nowy kontrakt z firmami Pfizer-BioNTech na dostawę 1,8 mld dawek szczepionki na COVID-19 w latach 2021-2023.

W UE mieszka ok. 447 mln osób, w tym ok. 362 mln dorosłych. Szczepionka Comirnaty podawana jest w dwóch dawkach, zatem zamówiona liczba pozwoli na zaszczepienie 900 mln osób.

Czytaj także:
Przywileje dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i ozdrowieńców w Niemczech

Komisja Europejska zakłada, że szczepionki z nowych dostaw zostaną przeznaczone m.in. na wykonywanie dodatkowych iniekcji u osób już zaszczepionych i szczepienia dzieci, dawki będą mogły być także przekazywane lub odsprzedawane państwom spoza UE.

Według agencji dpa, koszt zakupu 1,8 mld dawek wyniesie 35 mld euro (156 mld zł).

W rozmowie z radiem France Inter unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że koszt zakupu dawek może być "nieco wyższy" niż w poprzedniej umowie KE z Pfizerem. - Jednak pozwolę to ujawnić odpowiednim władzom we właściwym czasie - zastrzegł.

Breton stwierdził, że wzrost ceny preparatów "drugiej generacji" może wynikać z niezbędnych dodatkowych badań oraz ewentualnych zmian w liniach produkcyjnych.

Komisarz powiedział także, że UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionki przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca. Obecny kontrakt na te preparaty wygasa w czerwcu. Breton nie wykluczył kolejnych zamówień w przyszłości.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA