fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wielka Brytania: Lekarze otrzymali wytyczne co do tego kogo ratować

AFP
Brytyjscy lekarze otrzymali nowe wytyczne etyczne wydane przez Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne (BMA), które wskazują kogo ratować, gdyby liczba respiratorów na Wyspach nie wystarczyła, by podłączyć do nich wszystkich wymagających tego pacjentów cierpiących na Covid-19 - chorobę wywołaną przez koronawirusa.

Wytyczne wskazują, że starsi pacjenci, których szanse na przeżycie są niskie, mogą być odłączani od respiratorów, jeśli te są potrzebne pacjentom w lepszym stanie, co do których rokowania są lepsze - wynika z wytycznych.

Wytyczne przygotowano na wypadek, gdyby lekarze w Wielkiej Brytanii - tak jak dzieje się to już w Hiszpanii i we Włoszech - musieli podejmować decyzję co do tego kogo ratować w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem i, co za tym idzie, ciężkich przypadków Covid-19.

"(...) niektórzy pacjenci w najgorszym stanie mogą nie otrzymać pomocy na oddziale intensywnej terapii lub w postaci sztucznego oddychania" - głoszą wytyczne. Jak czytamy to "w sposób nieunikniony doprowadzi do pośredniego dyskryminowania osób starszych i osób cierpiących na choroby przewlekłe", które mogą nie mieć dostępu do terapii ratującej życie.

"W warunkach groźnej pandemii (...) wszyscy lekarze i pracownicy ochrony zdrowia muszą zmienić nastawienie na utylitarny cel sprawiedliwej troski o wszystkich" - czytamy. Wytyczne wskazują przy tym na obowiązek "zachowania szacunku dla wszystkich".

Wytyczne zostały zaktualizowane 1 kwietnia.

W Wielkiej Brytanii zakażenie wirusem wykryto u blisko 30 tys. osób. W wyniku Covid-19 zmarło 2352 osób.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA