fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Danwood w ręce Koreańczyków

materiały prasowe
Fundusz Enterprise Investors sprzedaje producenta domów z prefabrykatów.

Gracze z Azji kontynuują ofensywę inwestycyjną w Polsce. Południowokoreańska grupa GS Engineering & Construction za 140 mln euro (594 mln zł) kupiła Danwood, producenta domów z prefabrykatów. Z inwestycji wyszedł w ten sposób fundusz Enterprise Investors. Transakcja wymaga zgody UOKiK.

Fundusz podkreślił, że inwestycja przyniosła mu 238 mln euro (1 mld zł) wpływów brutto. EI przejęło Danwood w listopadzie 2013 r. płacąc giełdowemu Budimeksowi 238 mln zł.

Wiosną 2018 r. podjęto próbę częściowego wyjścia z inwestycji przez giełdę. Brokerzy wyceniali Danwood na 751–895 mln zł, a przy cenie maksymalnej wartość firmy była szacowana na 600 mln zł. Oferta publiczna została jednak odwołana – fundusz stwierdził, że wycena uzyskana w trakcie budowy księgi popytu nie odzwierciedlała wartości fundamentalnej i potencjału rozwoju spółki. Według nieoficjalnych informacji, rynek oszacował wartość Danwoodu na 420 mln zł.

W 2019 r. Danwood miał 1,16 mld zł przychodów wobec 410 mln zł w 2013 r. Moce produkcyjne wynoszą około 2 tys. domów rocznie. Gros wykańczanych pod klucz drewnianych domów firma sprzedaje do Niemiec.

GS Engineering & Construction jest jedną z największych firm budowlanych w Korei Południowej, jest notowana na koreańskiej giełdzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA