fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Japonia przyjmie więcej imigrantów. Mają uratować gospodarkę

Bloomberg
Parlament Japonii przyjął rządowy projekt ustawy, która umożliwi setkom tysięcy zagranicznych pracowników stały pobyt w tym kraju oraz ułatwienia wizowe dla cudzoziemców mogących podjąć pracę w sektorach najbardziej dotkniętych wakatami.

Japonia od lat zmaga się z problemem braku rak do pracy.

Dzięki nowej ustawie, którą właśnie przegłosowała wyższa izba japońskiego parlamentu - Izba Radców pozwoli na ściągnięciu do Japonii 340 tys. pracowników z zagranicy w ciągu pięciu lat - informuje japantimes.co.jp.

Opozycja zwraca jednak uwagę, ze dotychczasowe programy mające ściągnąć do Japonii imigrantów zarobkowych skoczyły się umiarkowanym sukcesem, a wielu gastarbeiterów skarżyło się na złe traktowanie ze strony pracodawców.

"Japan Times" pisze o naruszania praw człowieka w tym zatrudnianiu poniżej stawek minimalnych, znęcaniu się, molestowaniu przez pracodawców a także o wyjątkowo surowych warunkach pracy i wykorzystywaniu obcokrajowców.

Według danych japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, które przedstawią w parlamencie Konstytucyjna Demokratyczna Partia Japonii 69 zagranicznych pracowników zmarło w latach 2015 -2017 - w tym sześć osób popełniło samobójstwo. Aż 11 osób uległo wypadkom w pracy. Ofiarami byli gastarbeiterzy z Chin, Wietnamu, Tajlandii i Filipin z wieku od 18 do 44 lat.

Opozycja uważa, że ustawa nie została przygotowana z należytą starannością, a rząd Shinzo Abe i rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna za szybko przepchnęły ją przez parlament, nie zastanawiając się nad konsekwencjami.

Japonia jest jednym z najbardziej homogenicznych państw na świecie. W liczącej 126,6 miliona populacji cudzoziemcy stanowią zaledwie 1,5 proc. Obcokrajowcom niełatwo dostać tam pozwolenie na pracę. Tymczasem starzejące się japońskie społeczeństwo bardzo potrzebuje pracowników z zagranicy. Już teraz wiele miejsc pracy, głownie w sektorze usług, jest obsadzanych przez zagranicznych stażystów czy uczestników kursów językowych.

Japońscy pracodawcy pilnie poszukują pracowników w takich sektorach jak budownictwo, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, rolnictwo, transport i turystyka.

Od początku XXI wieku liczba zagranicznych pracowników w Japonii niemal się podwoiła. W zeszłym roku gastarbeiterów było już 1,3 miliona. Całkowita liczba pracujących osób w Japonii to 67 milionów. Najszybciej rosnącą grupą wśród pracowników z zagranicy są Wietnamczycy, którzy najczęściej znajdują pracę w budownictwie oraz opiece nad dziećmi i osobami starszymi. Jednak wciąż największą grupą zagranicznych pracowników w Japonii są obywatele Chin.

Nowe przepisy wizowe, pozwalające na łatwiejsze zatrudnianie pracowników z zagranicy mają wejść w życie na początku 2019 roku.

Dzięki nowemu prawu wizowemu zagraniczni pracownicy będą mogli pozostać w Japonii przez pięć lat, jeśli zaliczą test potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe oraz znajomość języka japońskiego.

Przewidziano też dwie podkategorie wiz: te osoby, które spełnią najwyższe standardy pod względem umiejętności zawodowych i umiejętności posługiwania się językiem japońskim, mogłyby ściągnąć do Japonii swoje rodziny i uzyskać stałą wizę.

Przedsiębiorstwa zatrudniające obcokrajowców będą zobowiązane do przedstawienia planu wsparcia zagranicznych pracowników - w poszukiwaniu mieszkania i kursu językowego. Natomiast mniejsze firmy będą mogły zwrócić się o pomoc w tej sprawie do zatwierdzonej przez rząd organizacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA