fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Lira turecka odzyskuje siłę po dymisji ministra finansów

Turcja
Bloomberg
Lira turecka umacniała się w poniedziałek rano nawet o 3 proc. wobec dolara. Kurs dochodził do 8,20 lir za 1 USD, gdy w piątek sięgał 8,57 lir. Rynek reagował w ten sposób na dymisję ministra finansów Berata Albayraka, będącego zięciem prezydenta Erdogana. W weekend stanowiska został pozbawiony prezes banku centralnego.

"Po służbie na stanowisku ministerialnym przez prawie pięć lat, podjąłem decyzję, by nie kontynuować moich obowiązków ze względów zdrowotnych" - napisał Albayrak na swoim koncie na Instagramie. Ten 42-latek jest mężem Ersy, najstarsze córki prezydenta Erdogana i od dawna spekulowano, że turecki przywódca szykuje go na swojego następcę.

W sobotę zdymisjonowany został natomiast Murat Uysal, prezes Banku Centralnego Republiki Turcji. Zastąpił go Naci Agbal, były minister finansów z lat 2015-2018. Uysal kierował bankiem centralnym od lipca 2019 r., czyli od momentu, gdy prezydent pozbawił stanowiska poprzedniego prezesa - Murata Cetinkaya. Uysal był uznawany za lojalistę Erdogana. Analitycy obwiniali go o niechęć do podwyżek stóp procentowych. Luźna polityka banku centralnego przyczyniła się do silnej deprecjacji liry. Od początku roku turecka waluta straciła blisko 30 proc. wobec dolara.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA