Chodzi o pieniądze z Regionalnego Programu Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 z działania 1.2 pn. „Badania, rozwój, innowacje w przedsiębiorstwach". Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP) do rozdysponowania ma 62,5 mln zł na projekty firm bądź przedsięwzięcia przedsiębiorców w konsorcjach z jednostkami naukowymi, instytutami badawczymi oraz co jest nowością z uczelniami wyższymi. Jak podkreślają przedstawiciele ŚCP nakłady na działalność badawczą i rozwojową w województwie śląskim sukcesywnie rosną, a spora część jest inwestowana właśnie przez sektor przemysłowy, korzystający z dofinansowania z pieniędzy unijnych. Warto przypomnieć, że w latach 2014-2020 regionalny program operacyjny dla Śląska jest największym ze wszystkich szesnastu RPO z wkładem UE na poziomie 3,47 mld euro, z czego na pierwszą oś priorytetową pn. Nowoczesna gospodarka przeznaczono 245,1 mln euro, w tym 176,4 mln euro na działanie 1.2 (pieniądze te są dzielone w trybie konkursowym).

W rozstrzygniętych już konkursach przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości wybrano do dofinansowania 126 projektów związanych z badaniami i rozwojem. - Wiele firm wraca do nas z kolejnymi pomysłami. W poprzedniej perspektywie mieliśmy sporo projektów innowacyjnych, natomiast obecnie jest ich coraz więcej, a przedsiębiorcy inwestują w badania, służące tworzeniu nowych rozwiązań. Powstają specjalne działy, zatrudniani są specjaliści, nawiązywana jest współpraca ze światem nauki – mówi Bartosz Rozpondek, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. - Dla działalności badawczej został otwarty nowy rozdział w ramach funduszy europejskich, dzięki czemu firmy mają szansę prowadzenia prac B+R, aby nowe rozwiązania mogły konkurować z najlepszymi na świecie – dodaje. Co ciekawe, maksymalny poziom dofinansowania w konkursie to aż 100 proc.

Kolejne specjalizacje

Kończący się właśnie nabór to nowe rozwiązania i możliwości. Do tej pory finansowano projekty, wpisujące się w trzy regionalne inteligentne specjalizacje – medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne. Analiza potrzeb przedsiębiorców, badania i konsultacje pokazały, że istnieją ważne dla rozwoju gałęzie gospodarki, w które także trzeba zainwestować, stąd konieczność aktualizacji inteligentnych specjalizacji. Zielona gospodarka oraz przemysły wschodzące to kolejne obszary priorytetowe. Dlatego teraz projektodawcy mogą składać wnioski już w ramach pięciu specjalizacji. Zielona gospodarka to działania mające na celu zmniejszenie zagrożenia dla środowiska i niedoboru zasobów. Chodzi o gospodarowanie zasobami, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i materiałowa, czyste technologie i czystszą produkcję. Wśród przemysłów wschodzących ważnych dla Śląska są: ekoprzemysły, przemysły: kreatywne, mobilności, usług mobilnych oraz medycyny spersonalizowanej.

Dotacje dla wszystkich firm

W naborze wnioski mogą składać wszystkie firmy, bez względu na ich wielkość. - Konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Zależy nam na współpracy świata nauki i biznesu, dlatego w tym rozdaniu możliwe jest także zawiązywanie konsorcjów pomiędzy tymi partnerami. Wspieramy dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń, służących pracom B+R, aparatury badawczej, niezbędnej do prowadzenia badań, jak również licencji na oprogramowanie. W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace B+R w przedsiębiorstwach – tutaj wliczamy koszty wynagrodzeń pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu. Projekty powinny obejmować opis prac B+R, zarówno przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych lub wyłącznie prac rozwojowych – wylicza Bartosz Rozpondek.

Wsparciem mogą zostać objęte również organizacje badawcze i upowszechniające wiedzę aplikujące wspólnie z przedsiębiorstwami o wsparcie na prowadzenie prac B+R. Ponadto, o dotacje mogą starać się spółki celowe oraz typu spin off czy spin out. Na wnioski potencjalnych beneficjentów ŚCP czeka do południa 28 czerwca. Konkurs ma być rozstrzygnięty w styczniu 2019 r. Więcej o nim na: https://scp-slask.pl/lsi/nabor/313