fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Polityk CDU: Trzeba zacząć inaczej traktować Rosję

Reiner Haseloff (pierwszy z prawej) z kanclerz Angela Merkel oraz Julią Kloeckner i Guido Wolfem - na spotkaniu partyjnym CDU
Bloomberg
Po wycofaniu się USA z porozumienia atomowego z Iranem Niemcy muszą zmienić politykę wobec Rosji - uważa Reiner Haseloff, premier Saksonii-Anhalt oraz prominentny polityk CDU.

Zdaniem premiera kraju związkowego Saksonia-Anhalt potrzebna jest nowa polityczna ofensywa i gruntowne przemyślenie obecnej polityki wobec Rosji.

Haseloff powiedział w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", że w związku z powrotem sankcji nałożonych na Iran bardzo ważne jest pozostanie w dialogu z Rosją. Jego zdaniem w interesie obu stron jest przywrócenie normalnych relacji gospodarczych między Rosją a Niemcami. Zdaniem polityka CDU w przeciwnym wypadku niemieckie firmy mogą na stałe zostać wyparte z rosyjskiego rynku.

Reiner Haseloff powiedział w wywiadzie, że już teraz rosyjskie firmy starają się "wypełnić" luki po zachodnich firmach, które musiały opuścić Rosję w związku z sankcjami. Widać to szczególnie na rynku rolno-spożywczym, gdzie nastąpił ogromny rozwój rodzimej, rosyjskiej przedsiębiorczości.

Premier Saksonii-Anhalt przyznaje jednak, że jest pesymistą co do kwestii sankcji. W związku z konfliktem z Ukrainą nie ma w najbliższej przyszłości szans na ich zniesienie.

Reiner Haseloff już w styczniu tego roku mówił, że należy poważnie przemyśleć kwestię sankcji antyrosyjskich. Polityk CDU mówił wówczas, że okazały się one "bezskutecznym instrumentem". Kraje Unii Europejskiej nałożyły na Rosję sankcje w 2014 roku w związku z siłową aneksja Krymu. Ostatnio działanie sankcji przedłużono do lata tego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA