fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Ukraina pożyczy ponad miliard dolarów

Kijów
Bloomnerg
Ukraina wyemituje 8-letnie euroobligacje za 1,25 mld dolarów. Pomimo to dług publiczny będzie w tym roku spadać.

Ukraina ogłosiła wycenę nowej emisji euroobligacji w wysokości 1,25 mld dol. na 6,875 proc. rocznie z terminem wykupu w 2029 roku.

„Z przyjemnością ogłaszamy wycenę naszej pierwszej publicznej emisji euroobligacji w tym roku. Dzięki tej transakcji ministerstwo finansów Ukrainy zrealizuje aktualny rządowy plan zewnętrznego finansowania, którego większość spodziewamy się wykonać w ramach finansowania na warunkach preferencyjnych od partnerów międzynarodowych. Będziemy nadal prowadzić zrównoważoną politykę zadłużenia - zapewnił minister finansów Siergiej Marczenko cytowany przez agencję Unian.

W minionym roku w lipcu Kijów wyemitował 12-letnie euroobligacje na kwotę 2 mld dol. oprocentowane 7,25 proc. rocznie z terminem wykupu w marcu 2033 r. Uzyskane z tej emisji pieniądze pozwoliły wykupić euroobligacje zapadające w 2021 i 2022 r na łączną kwotę 846,15 mln dolarów.

W grudnia 2020 roku Ukraina przeprowadziła dodatkową emisję euroobligacji na kwotę 600 mln dol.

Pomimo nowej emisji papierów dłużnych, Narodowy Bank Ukrainy zapowiedział zmniejszenie się poziomu długu publicznego i gwarantowanego przez rząd. Dług publiczny Ukrainy może zmniejszyć się w 2021 roku o 5 proc. - do 55,8 proc. PKB.

„Przestrzeganie zrównoważonej polityki fiskalnej w kontekście wzrostu gospodarczego i niskiej zmienności kursu walutowego pozwoli na wznowienie spadku poziomu długu publicznego i gwarantowanego przez rząd, a także utrzymanie go poniżej 60 proc. PKB" - czytamy w raporcie banku opublikowanym w minionym tygodniu.

W pierwszych dwóch miesiącach 2021 r zadłużenie zmniejszyło się już do 58,4 proc. PKB, czyli do 2,55 bln hrywien (350 mld zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA