fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rosja: 3 mld dolarów stracone przez sankcje

Bloomberg
W wyniku sankcji USA rosyjskie koncerny straciły kontrakty na ponad 3 mld dol., twierdzi Biały Dom.

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że niektóre kraje przestały kupować część rosyjskich towarów i materiałów. Uważamy, że udało się nam zatrzymać transakcje na ponad 3 mld dol. - oświadczyła Heather Nauert przedstawicielka Białego Domu, podczas środowego briefingu. Przypomniała, że USA uprzedziły inne państwa przed zawieraniem kontraktów z rosyjskimi firmami branży zbrojeniowej. Jeżeli takie ostrzeżenie zignorują, to USA wprowadzi sankcje także wobec tych państw, przypomniała Nauert.

Na opublikowanej w końcu października 2017 r czarnej liście rosyjskich firm objętych sankcjami znalazło się 39 przedsiębiorstw. W tym kluczowe w branży: Kałasznikow (od tego miesiąca w 75 proc. należący do jednego człowieka - dyrektora generalnego); Rostech (państwowa korporacja zbrojeniowa skupiająca ok. 230 przedsiębiorstw), Rosoboroneksport (państwowy, wyłączny eksporter rosyjskiej broni), Sukhoi, Tupolew, MiG (producenci samolotów, w tym bojowych myśliwców i śmigłowców), Almaz-Antey (produkuje systemy rakietowe i obrony przeciwlotniczej) i inne.

W styczniu Kreml powołał specjalny sztabu operacyjnego, którego zadaniem jest „zapewnienie równomiernego rozwoju obronno-przemysłowego kompleksu kraju w warunkach prognozowanego zaostrzania bezprawnych sankcji USA".

Sztab, na którego czele stanął Oleg Boczkariow wiceprezes Ligi Pomocy Przemysłowi Obronnemu, podlega komisji wojskowo-przemysłowej, którą kieruje Władimir Putin, Rogozin jest jego zastępcą.

Rosjanie uważają, że prawdziwym powodem nowych amerykańskich restrykcji jest chęć usunięcia z rynku światowego rosyjskiej broni. Dlaczego, bo ma on być „tańsza, a jakościowo nie ustępuje analogicznym produktom z Ameryki czy Europy, a bywa, że je przewyższa".

W rzeczywistości wprawdzie Rosja jest drugim po USA eksporterem broni, ale oba kraje dzieli w tej dziedzinie przepaść. W 2016 r Rosja sprzedał broni za 26,6 mld dol. (7,1 proc. w globalnej sprzedaży broni na świecie). USA - za 217,2 mld dol.. Amerykańskie koncerny mają blisko 58 proc. udziału w globalnym rynku broni.

W listopadzie 2017 r magazyn Defense News opublikował coroczny ranking największych stu koncernów zbrojeniowych globu według przychodów za 2016 r. Ze stu firm aż 42 to producenci uzbrojenia z USA. Rosja ma w zestawieniu sześć przedsiębiorstw. Najwyżej z nich na 11 pozycji uralski Almaz-Antey (7,4 mld dol.).

Obecnie największym problemem rosyjskich fabryk broni jest zadłużenie i trudności w uzyskaniu kolejnych kredytów. Na początku stycznia z finansowania przemysłu obronnego wycofał się największy prywatny bank Rosji - Alfa-bank. Jego główny udziałowiec oligarcha Michaił Fridman tłumaczył to amerykańskimi sankcjami.

Kreml chce stworzyć specjalny bank do obsługi swojej zbrojeniówki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA