fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Bruksela łagodniej z pomocą publiczną do 30 września 2021

Komisja Europejska łagodniej z pomocą publiczną do 30 września 2021
Bloomberg
Komisja Europejska ogłosiła przedłużenie do 30 września 2021 łagodniejsze traktowanie pomocy publicznej i zasilania kapitału firm w ramach wspierania ich w czasie ograniczeń związanych z pandemią.

Komisja koordynująca politykę konkurencji w 27 krajach Unii poinformowała, że jej tymczasowe ramy pozwalające państwom wspierać firmy zostaną przedłużone o sześć miesięcy do 30 czerwca 2021, natomiast okres zasilania ich kapitałów dozwolony obecnie do czerwca zostanie też przedłużony o pół roku do 30 września 2021. Do końca czerwca przyszłego roku będzie też obowiązywać szersze ubezpieczenie kredytów eksportowych — podał Reuter.

Bruksela zezwoliła na 5 rodzajów pomocy: na bezpośrednie granty do 800 tys. euro, gwarantowanie pożyczek, subwencjonowane kredyty, zabezpieczenia dla banków i krótkoterminowe ubezpieczenia kredytów eksportowych.

Komisja pozwoliła również członkom Unii na wspieranie firm, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30 proc. wobec poziomu z 2019 r. Kraje będą mogły przekazywać do 3 mln euro na pokrycie stałych kosztów tych firm.

Organ wykonawczy Unii podał ponadto, że dostosował warunki do posunięć w zakresie rekapitalizacji, zwłaszcza wyjście skarbu państwa z tej operacji, jeśli był wcześniej udziałowcem danej firmy. Skarb państwa będzie mógł zachować wcześniejszy udział wycofując się z podwyższonego kapitału po dokonaniu jego niezależnej wyceny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA