fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Niemcy - najbardziej innowacyjna gospodarka świata

Fotolia.com
Już nie Korea Płd., ale Niemcy są najbardziej innowacyjną gospodarką świata. Polska straciła trzy pozycje i jest na 25 miejscu. We wtorek w Davos prezentacja całego rankingu Bloomberg Innovation Index 2020.

Bloomberg po raz ósmy opublikował zestawienie najbardziej innowacyjnych gospodarek. Agencja oceniła 101 państw a opublikowała 60. Całość ma zostać zaprezentowana podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos (21-24 stycznia).

Na ocenę końcową złożył się wyniki z siedmiu kategorii: działalności patentowej; koncentracji personelu badawczego; szkolnictwa wyższego; liczby firm technologicznych; wydajności; wytwarzania wartości dodanej.

Tym razem skończyła się 6-letnia dominacja Korei Płd. Bloomberg Innovation Index 2020 otwierają Niemcy. Korea straciła pierwszą pozycję w wyniku spadu wydajności. W tej kategorii spadła z 18 miejsca na 29 pozycję. Z kolei Niemcy okazali się na 3 pozycji sferze wysokich technologii i działaności patentowej oraz na 4 w wytwarzaniu wartości dodanej.

Carsten Brzeski, główny ekonomista banku ING zwraca uwagę, że w Korea Płd. sektor przemysłowy wciąż jest wysoko konkurencyjny i innowacyjny. Wskaźniki Niemiec są tutaj lepsze, ale ekspert radzi, by Niemcy nie osiadali na laurach.

Po pierwsze niemieckie innowacje w sferze usług nie robią takiego wrażenia, jak południowokoreańskie. Po drugie jedna trzecia wydatków na badania i opracowania przypada na motoryzację, podczas kiedy ekologia, wojny handlowe i spadek tempa wzrostu gospodarczego negatywnie wpływają na rynek samochodowy.

Na trzecim pozycji znalazł się Singapur (+3 miejsca), natomiast Finlandia, która rok temu była trzecia innowacyjną gospodarką świata, spadła na siódmą pozycję. Czwarte miejsce utrzymała Szwajcaria, piąta jest Szwecja (+2 miejsca), szósty - Izrael. W dziesiątce jeszcze Dania i USA, które przodują pod względem aktywności patentowej.

Polska straciła trzy pozycje i jest na 25 miejscu. Najwyżej oceniona została produkcja z wartością dodaną (17 pozycja) oraz poziom szkolnictwa wyższego (19 pozycja). Najniżej (39 pozycja) oceniona została wydajność pracy oraz personel badawczy (38 pozycja).

Tuż za Polską znalazła się Rosja. A wśród członków Unii, gorzej od naszego kraju wypadło 14 państw: Węgry (28 miejsce), Grecja (30), Luksemburg (31), Rumunia (32), Hiszpania (33), Portugalia (34), Estonia (36), Łotwa (37), Litwa (38), Słowacja (41), Bułgaria (42), Chorwacja (43), Malta (47) i Cypr (48).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA