fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Świat uzależnia się od Chin

Bloomberg
Z raportu "Chiny i świat: wewnątrz dynamiki zmiennej relacji" firmy doradczej McKinsey wynika, że Chiny stają się w coraz mniejszym stopniu podatne na światową gospodarkę. Stopień samowystarczalności Pekinu, czyli polegania na krajowych konsumentach, rośnie, natomiast równocześnie świat uzależnia się od chińskiego rynku - informuje Business Insider.

Wnioski z raportu idą w parze z komentarzem brytyjskiego dziennika "Financial Times", który twierdził, iż według najnowszych oficjalnych danych wzrost gospodarczy w Chinach zwolnił do najniższego poziomu od trzech dekad, ale chińska gospodarka jest dziś znacznie większa i odporniejsza niż na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Brytyjski dziennik nazywa obecny proces transformacji chińskiego rynku "stąpaniem po cienkim lodzie", ponieważ dochodzi do zmiany modelu rozwoju gospodarczego z napędzanego inwestycjami na oparty na konsumpcji przy jednoczesnym staraniu unikania powiększania wewnętrznych nierówności.

Według raportu to konsumpcja odpowiada za 60 proc. chińskiego wzrostu między styczniem 2015 a grudniem 2018 roku.

Ocena firmy doradczej trafia w bardzo ważny moment, ponieważ 6 lipca 2019 roku upłynął dokładnie rok od momentu startu handlowego konfliktu i pierwszego wzrostu ceł na chińskie towary podniesionych na polecenie Donalda Trumpa.

Budowa pierwszego kolejowego odcinka, Warszawa–Łódź, ma być gotowa do realizacji w 2023 roku. Rada Ministrów zakłada, że Centralny Port Komunikacyjny będzie gotów w 2027 roku.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA